Ръст от 18,6% на чуждестранните туристи за първите два месеца на 2017 г. отчете националната статистика. За този добър резултат допринесе най-вече зимният туризъм, след като страната ни предложи едни от най-добрите в цяла Европа снежни условия за скиорите.
През 2016 г. България е посетена от 10,6 млн. чужденци, каза министърът на туризма Стела Балтова на съвместна пресконференция с ръководството на Националния статистически институт. От тях 2,35 млн. са транзитно преминали през страната. Останалите 8,25 млн. са реални туристически посещения, при които има направена поне една нощувка. Тенденцията за плавен ръст на българския туризъм от 2009 г. насам продължава с едно единственото изключение през 2015 г., допълни Балтова.
Резултатите от завършилите през март международни туристически изложения в Берлин и Москва, както и отзивите в специализираните туристически медии показват, че България излиза от сянката на конкурентите си и това лято отново ще постигне рекордни резултати по брой чуждестранни туристи.
Като дестинация България се превръща в нещо повече от алтернатива на Турция, с атрактивни плажове за семеен туризъм и по-добра туристическа инфраструктура. Това е преобладаващото мнение на германските туроператори, изразено пред авторитетното туристическо издание FVW.
Подобни са и прогнозите на руските туроператори. „Вестник АТОР” /издание на Асоциацията на туроператорите в Русия/ съобщава за увеличение с 10-20% на ранните резервации за тази черноморска дестинация.
Летищата Варна и Бургас общо отбелязват значителни ръстове на планираните полети за летния сезон на редица пазари спрямо 2016 г.: Холандия – 57%, Франция – 40%, Чехия – 31%, Словакия – 21%, Швеция – 15%, Полша и Финландия по 9%, Германия – 6%.
От април тази година Министерството на туризма ще започне да предоставя данни на туристическия бизнес за броя на самолетните полети до летищата във Варна и Бургас за предстоящия летен сезон, каза министър Балтова на съвместната пресконференция с НСИ. Така хотелиерите ще планират по-добре заетостта на хотелите си. Сергей Цветарски съобщи, че очаква туристическата статистика сериозно да се подобри с въвеждането на Единната система за туристическа информация, която ще свърже в реално време онлайн регистрите на хотелите с общините и институциите. Защо обаче такава все още няма, ще научим от служебният министър на туризма Стела Балтова:
Единната система за туристическа информация би следвало да бъде въведена септември-октомври тази година. За да може да бъде въведена, трябва да бъдат направени следните неща. Трябва няколко регистъра да бъдат свързани един с друг и няколко институции да подават данни и да ползват данни от тях. Основният регистър ще бъде този за хотелите. Втори регистър ще е този на Министерството на туризма. Те ще бъдат свързани с Националния статистически институт, с общините, с НАП, МВР. За да можем да създадем единната система за туристическа информация, трябва да има обществена поръчка. Това, което заварих тук, беше обявена обществена поръчка, която се обжалва и разговарях с всички възможни институции кога ще получим отговор от Комисията за защита на конкуренцията. Към днешна дата нямаме никакъв отговор.
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри места за посещение през 2025 година. Сред тях, България се откроява като привлекателна дестинация,..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град Банкя, близо до село Клисура. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в..
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..