Как ви звучи да се играе постановка без режисьор и репетиции? Ако мислите, че е невъзможно – грешите. Ще ви разкажем за моноспектакъла „Бял заек, червен заек“, в който не само публиката, но дори и актьорът няма представа какво ще се случи. Единственото, което издават продуцентите Ева Русева и Моника Ковачева, е, че в постановката няма импровизация и актьорът и публиката са водени единствено от текста. Те трябва да възприемат всичко това като приключение. Относно заглавието, Ева е категорична, че за да разберем смисъла му, трябва да посетим постановката, но най-общо става въпрос за държанието ни в обществото и какъв е пределът на компромисите, които правим, за да сме част от него. Ето какво ни разказа Моника за постановката:
Актьорът излиза на сцената, без да знае нищо за постановката, както не знае и публиката. Така те могат да изживеят една много специална връзка и приключение. Между актьора и публиката се създава изключителна връзка, защото всичко се ръководи от автора. Той я пише в този формат, защото ден с ден не си прилича. Ние не можем да повторим нито днешния, нито вчерашния, нито утрешния. Тя не е точно постановка, а по-скоро социален експеримент, литературно четене.
Идеята за постановката тръгва от Иран. Авторът ѝ Насим Сюлейманпур е иранец, който няма право да напуска страната си, тъй като паспортът му е отнет. Пише я, за да може тя да пътува вместо него.
Моника и Ева са студентки във Великобритания. От около година живеят и учат в Лондон. Казват, че решили да учат там, защото искат да натрупат опит. След това се надяват да се върнат у нас и тук да приложат наученото в развитието на театъра, киното, а и други изкуства.
Спектакълът „Бял заек, червен заек“ ще се играе два пъти през този месец – на 13-и и 18-и с двама различни актьори – Леонид Йовчев и Христо Петков. Домакини са „Нов театър НДК“ и Театрална работилница „Сфумато“. Билетите за първата дата са изчерпани. През юни обаче момичетата планират още поне 10 представления. Актьорите в главната роля винаги ще бъдат различни.
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков...