Днес започва българското турне на Александър и Константин Владигерови, които представят музиката от своя нов албум The Rag Waltz Time. Първата среща с публиката е в Стара Загора, в уютната зала на Регионална библиотека „Захарий Княжески“, следват концерти в Шумен и Пловдив, последният е в Sofia Live Club на 23 април.
Когато се появи някоя идея, с всяка репетиция, с всеки концерт ние я обогатяваме и развиваме, докато решим, че е време да бъде записана – разказва той. – В този албум участват общо 19 музиканти. Освен обичайните ни партньори, има колеги, с които почти не сме работили и във Виена, и в София. Например с кавалджията Недялко Недялков за първи път записваме. Също и с тубиста от Ню Йорк Джонатан Сас, който свири в една от пиесите. Поканихме и барабаниста Макс Мон и басиста Навид Джавади, с които също не бяхме записвали. Държа да спомена нашия скъп приятел – саксофониста Христо Големинов, внук на Марин Големинов, много талантлив млад музикант. Той живее в Португалия, но имахме концерти в България миналата година. С него записахме първата композиция в албума. От известно време работим с един певец, акордеонист и мултиинструменталист от Сърбия – Божидар Раденкович. Той участва в пиесата Balkan Swiss Twist. Сред обичайните музиканти не мога да не спомена Стоян Янкулов, Владимир Кърпаров и Линда Манчева на виолончело, както и Димитър Карамитев – кавал.
Нека припомним, че тромпетистът Александър и пианистът Константин са внуци на големия български композитор Панчо Владигеров и синове на Александър Владигеров – диригент, композитор, пианист.
Имаме щастието да се радваме на обичта на семейството си – казва Александър. – Те ни възпитаваха по този начин, изградиха светогледа ни чрез музиката. Това наистина е дар от Бога и от тях. Нашият дядо винаги е свързвал западноевропейските изразни средства с българските ритми и мелодии. Освен това има много произведения, които носят джазов характер. Нашата идея е да запишем наши аранжименти на негови пиеси, в които има такъв заряд и такава хармонична линия. В настоящия албум включихме неговото „Господско хоро“, писано през 1932 г., когато Панчо Владигеров се завръща в България и го включва в своя опус „Български песни и танци“. Освен „Господско хоро“ записахме и една негова ръченица, но в трио с нашата сестра Екатерина. Това е друг наш проект. Репертоарът на нашето трио може да бъде наречен „непознатият Владигеров“. Изпълняваме неща, които Панчо Владигеров е писал главно за Deutsches Theater в Берлин, като театрална музика за постановките на Макс Райнхарт. Оттам започваме, дали ще направим нещо по-голямо е въпрос на време и вдъхновение. Творчеството на Панчо Владигеров е такъв голям извор на идеи и музика… Аранжиментът, който Коси направи на „Господско хоро“ нарекохме Grande Danse En Rond. Надявам се слушателите да харесат тази идея.
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...