На 22 април, с концерт в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ в София, дамската камерна хорова формация „Te Deum Adoramus“ ще отбележи 20 години от своето създаване. Дългогодишен корепетитор на Детския радиохор, след напускането на тази длъжност Теодора Димитрова сбъдва една своя мечта. Пианист и диригент, тя събира порасналите вече момичета от световно признатия български радио хор в своя формация. Така вече 20 години заедно изграждат интересен, но труден за изпълнение репертоар. С гласове и с талант те умеят да печелят сърцата и на публиката, и на критиците навсякъде по света. Конкурси, фестивали, записи – това е само част от живота на момичетата от „Te Deum Adoramus“. Под диригентската палка на Теодора Димитрова този дълъг период е минал неусетно и за нея, и за тях. Кое е най-важното, което се е случило за това време, разказва диригентката:
По принцип всичко, което се е случило за тези 20 години, е важно. Но конкурсите бих сложила на преден план, тъй като те изграждат характера на колектива, важни са за повишаване нивото на хора, за популярността му. При явяване на такива музикални състезания човек си „сверява часовника”. На конкурси всеки се стреми да покаже най-доброто от това, което е направил. Затова и най-интересните неща се виждат точно на такива места. Хоровото изкуство и в Европа, и в Америка, и в Далечния Изток не спира да се развива, и точно конкурсите са местата, на които това може да се види. Друго много важно за този период е репертоарът ни – много голям, разностилен и интересен. Изпълняваме съвременна музика като има пиеси, специално написани и посветени на нашия състав. Една такава композиция ще изпълним на концерта ни на 22 април в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ от 18.00 часа. Тя е написана от ирландския композитор Стивън Гарднър, казва се „Невинни“ и е по стихове на Аксиния Михайлова, в превод на английски. Пиесата е композирана от него специално за 20 годишнината ни. Той също ще присъства на концерта ни. През годините имахме много ползотворно сътрудничество с акад. Николай Кауфман. Много негови песни изпълнихме във времето, издадохме и диск с творби, написани от него. Посветихме на творчеството му концерти по повод 80-ата и 90-ата годишнина на композитора. Имаме хубава професионална връзка с холандски хорови състави, които имат афинитет към нашия фолклор. Правили сме проект с поп и джаз музика, отделно имаме издаден диск с ортодоксални творби. Да не забравяме и песните от Добри Христов. Така че, всеки един запис, концерт, конкурс или участие на фестивал за нас си тежи на мястото и бележи развитието на камерната дамска формация.
Какво ще чуе публиката на 22 април в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ от 18.00 часа, споделя отново Теодора Димитрова.
За този концерт се спряхме на емблематични за състава ни творби. Освен пиесата „Невинни“, за която споменах, има още две премиерни пиеси. Но като цяло в програмата съм включила знакови за хора композиции, сред които са „Adoramus te Christe“ на Орландо ди Ласо, „Laulusild“ на Вельо Тормис, „Miserere“ на Ева Угалд, „Нине отпущаеши“ на Добри Христов, „Молитва” на Георги Попов, „Пицикати“ на Александър Танев, „Есенен път“ на Иван Спасов, „Черешо льо“ на Николай Кауфман – все любими за нас произведения. Затова и сега ще ги изпълним.
Сборен албум с еврейски песни на Николай Кауфман е последният записан проект на Te Deum Adoramus. Предстоят записи и в БНР. А през есента на 2017-а дамската хорова формация ще има изяви отново в Европа.След поредица от баладични песни, Папи Ханс представя "Работяга" – един изненадващ трак в албума му "Цветовете на тъгата". Звученето и ритъмът са осемдесетарски, а във видеото към "Работяга" виждаме и впечатляващите танцови умения, които артистът..
Макар че тачим Васил Левски като светец, не са много народните песни, посветени на него. Днес ви предлагаме една от тях – "Кажи ми, горо" – в изпълнение на децата от Вокална група "Карловойс" с художествен ръководител Анита Илиева. Йордан Илиев е автор..
"Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" – така поетът и революционер Христо Ботев описва своя приятел Васил Левски, когото определя като..
Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е..