Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изказване на Путин за славянската писменост обедини българските политици

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На връх 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, българите научиха, че в Москва президентът Владимир Путин е казал на среща с македонския си колега Георге Иванов, че славянската писменост е дошла в Русия от македонска земя. Новината предизвика изненада, силна до степен един известен историк да допусне, че е фалшива и предназначена за международен скандал. Външният министър Екатерина Захариева напомни, че създаването на кирилицата е станало по волята и с участието на българската държава, и самият патриарх на Русия Кирил преди пет години заяви, че книжната грамотност в Русия е пренесена от българите.

Пред посланика на Русия в София Анатолий Макаров премиерът Борисов коментира, че подобни изявления на самия 24 май, който е официален празник в България, предизвикват обяснимо остри реакции. Прави впечатление обаче, че реакциите са не само остри, но предимно политически и изненадващо еднозначни. Според председателя на Комисията по външна политика и депутат от ГЕРБ Джема Грозданова, изказването на Владимир Путин за кирилицата е част от последователната политика на Руската федерация спрямо държавите от Западните Балкани. По думите й тази политика е с цел отдалечаване на тези държави от тяхното членство в европейски структури.

Известен със симпатиите си към Русия, съпредседателят на коалицията „Обединени патриоти“ Волен Сидеров коментира саркастично, че явно в Русия има напредък, тъй като навремето там са учили, че Ленин е измислил азбуката, а сега вече според тях тя идва от македонските земи. Остра беше и реакцията на лидера на БСП Корнелия Нинова. Известна като един от най-яростните опоненти на Борисов, по този повод тя заяви, че не приема подобно отношение на Москва и окачестви заетата от управляващите позиция като умерена и адекватна.

Не такава обаче се оказа оценката на руското външно министерство, чийто говорител Мария Захарова коментира пред агенция ТАСС, че надигналата се в български медии вълна от критики е предизвикана от неправилно тълкуване на казаното от президента Владимир Путин. Заявявайки пред президента на Македония в Москва, че славянската писменост е дошла в Русия от македонска земя, той имал предвид македонските земи като географско понятие от времето на Римската империя. Тази интерпретация не обяснява обаче защо тогава президентът Путин не е употребил географското понятие и за руските земи, които, както изтъкнатият български историк Казимир Попконстантинов уместно напомни, по онова време още не са се наричали Русия, а Киевска Рус, т.е. Украйна.

Според говорителя на руското МВнР Мария Захарова реакциите в България са „изкуствено раздухван скандал”, който може да внесе елементи на напрежение в руско-българските отношения. Дали до такова ще се стигне, ще покаже времето. Според президента Румен Радев, славянските народи ще са обединени само ако се уважава историята,а нейното използване като разменна монета в политиката не винаги води до желания резултат.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Във Вашингтон премиерът заяви, че България е надежден съюзник в НАТО

В разговор с президента Джо Байдън по време на отбелязването на 75-ата годишнина на НАТО служебният премиер Димитър Главчев заяви, че България е лоялен и надежден съюзник. От своя страна Байдън високо оцени ролята на България в Източния фланг на Алианса,..

публикувано на 10.07.24 в 08:20

В Хераклея Синтика пътуваща изложба привлича вниманието към изчезващи видове

Пътуващата изложбата "Следи от изчезване“ представя изработени от биоматериали отливки на стъпки на застрашени животни в Родопите, които пресъздават действителните им форми и естествените им местообитания, предаде БТА. Експозицията ще гостува в античен..

публикувано на 10.07.24 в 08:10

Основният ремонт на Дунав мост при Русе вече е в ход

От 10 юли започва основният ремонт на Дунав мост при Русе, съобщава Агенция "Пътна инфраструктура". Строителните работи ще се извършват ежедневно през светлата част от денонощието, по 10-12 часа на ден, според спецификата на изпълняваните дейности, като..

публикувано на 10.07.24 в 07:30