Неделчо Бончев е роден на 21 юни 1917 г. в София. Завършва Втора мъжка гимназия заедно с Димитър Списаревски, след което постъпва във Военното на Негово Величество училище. Освен в България, получава военно образование в Италия и Германия. Завършва Изтребителната школа в Карлово. След началото на англо-американските въздушни нападения, взима участие във всички боеве за отбраната на София. На 17 април 1944 г., няколко месеца след героичната смърт на Димитър Списаревски, поручик Неделчо Бончев решава да атакува една от „летящите крепости“ Боинг Б-17.
Независимо от това поручик Бончев бяга от болницата и се връща в ескадрилата си, която вече изпълнява задачи, поставени от новата власт – България вече не е съюзник на Оста. При изпълнение на задача, противникова батарея успява да свали самолета му при Страцин. Поручик Бончев успява да скочи с парашут но на мястото на приземяването вече го очаквали германски войници и го пленили. Пилотът не бил дори и въоръжен за да може да окаже съпротива, тъй като по искане на войнишките комитети, на 9 септември 1944г. - само месец по-рано, новата власт постановява да бъде иззето личното оръжие на всички пилоти. Кой знае, ако пистолетът на Бончев беше в него, може би денят щеше да завърши другояче… След този случай на летците се връща личното оръжие, но за един от тях е вече късно.
На 8 април Светата ни Църква чества паметта на светите апостоли Иродион (Родион), Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и Ерма, които са сред 70-те апостоли, избрани от Господ Иисус Христос и изпратени от Него да благовестят Словото на Истината...
На 7 април Православната църква отбелязва паметта на преподобни Георги Митилински (има и друг св. Георги Митилински, който се чества на 16 май). Свети Георги, митрополит на Митилин, водил монашески живот от младостта си, като се..
На 6 април тази година Православната Църква отбелязва Пета Неделя на Великия пост, посветена на преподобната Мария Египетска. Почитат я и православни, и католици, и англикани. Нейният живот е пример на удивителна метаморфоза от обикновена..
На 23 април, тази година, Църквата отбелязва Светла сряда На този ден си припомняме свидетелството на св. Йоан Кръстител за Христос пред..
На 22 април Христовата Църква отбелязва Светли вторник. Светли вторник, като част от Великденската седмица, води основанието си от Възкресение..