Българчета от цял свят се събраха в концертната зала на Военния клуб в София, за да получат наградите си за участие в конкурсите по изобразително изкуство, литература и пеене, организирани от Държавната агенция за българите в чужбина. Образът на България, такъв какъвто е в детските мисли и мечти, изгрява в 523 рисунки от 20 държави и 306 литературни творби на деца от 17 държави.
Запазването на българските корени, език и идентичност е много важно за децата, изтъкна Петър Харалампиев, председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). – Българите са там, където има традиционни български общности – Македония, Сърбия, Румъния, Северна Гърция… Както в и големите емигрантски групи и общности в САЩ, Великобритания, Испания, Канада, Австралия...Волята на ДАБЧ, съвместно с Асоциацията на българските училища зад граница и всички други организации, които са повече от 1000 по целия свят, е да помогнем да се запази българската идентичност и култура у децата на българите по света.
България е длъжник на българите по света, изтъкна в поздравителния си адрес до лауреатите в конкурсите вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Той пожела на учителите в българските училища в чужбина „с професионализъм и търпение да продължават да изпълняват своята просветителска мисия. Тя е свързана не само със знанията и уменията, които дават но и с изграждането на родолюбиви хора, носещи достойнство в себе си и отговорност пред отечеството и света.
7 600 млади таланти от 33 държави, основно ученици в българските училища зад граница, са участвали през годините в най-стария конкурс на ДАБЧ – литературния „Стефан Гечев“. Вече 21 години приказното слово на подрастващите българи, живеещи в чужбина, тъче цветни пътеки към Родината. Сякаш думите им са пъстра шевица, съхранила в себе си истории, меланхолия, мечти и образи, свързани с България. Някои от децата никога не са я посетили, други са родени тук, а после са напуснали България и живеят някъде по света. Но важното е, че в душите им по чист и неповторим начин живее България. Участниците в конкурса и тази година бяха разделени в три възрастови групи, като бяха зададени две теми: „Заветите на Апостола“, и „България в моите мечти“. София Асенова на 13 години от САЩ, споделя че се „чувства като прелетните птици и всички нейни мечти са свързани с България.“ Емилия Дренска от българското училище „Васил Левски“ в Германия говори за очите на Левски и отчита факта, че „за съжаление е налице неблагодарност към героите ни“. Такива са днешните деца – провокиращи, интелигентни, възмущаващи се от несправедливостта. Аня Димова, която е само на 8 г. от Одеса споделя, че всеки от нейния клас мечтае за България, защото България е жива в нея от разказите на мама и татко, на баба и дядо. И детското й сърце чака срещата с България, и се надява, че България също я чака.
500 рисунки минаха няколко пъти през очите и душата ми, сподели художникът Румен Статков, председател на журито, което оценява детските картини в най-масовия конкурс на ДАБЧ. Какъв е образът на родината, който те изграждат?
Сложен образ, защото е погледнат от много страни. Един погледнал откъм морето, друг-откъм планината, имаше такива, които са погледнали отгоре на нещата, а даже имаме и една наградена творба, в която отдолу нагоре е погледнат целия свят. И се създава един образ на България такъв, какъвто самите деца си го представят, това което им е разказвано или са видели. Всяка година има изненадващи рисунки. Например преди година имаше един потъващ кораб, на който всъщност ние сме качени. Имаше и други неща, които не звучат добре за България, което пък от гледна точка на изкуството,изображението и философското мислене е много добре, твърди г-н Статков.
Като неугасим огън е връзката с родината и сякаш най-лесно тя се осъществява чрез българския фолклор. В това ни убеждават детските изпълнения на български народни песни. Защото често българчетата, родени в Украйна, Франция, Германия или другаде по света трудно говорят майчиния си език, но щом запеят, словото се лее нежно и мелодично. 91 българчета участваха като индивидуални изпълнители в най-младия конкурс на ДАБЧ – музикалния, който носи името на „славея на Пиринския край”, народната певица Любка Рондова. Представиха се и 34 групи и вокални ансамбли.
Първата награда бе присъдена на 18-годишната Моника Азманска от училище „Българче“ в Дубай, която участва в този конкурс от неговото първо издание преди 8 години.
Много обичам народната музика, споделя Моника. – На децата по целия свят бих казала да се гордеят, че са българчета, да обичат България и да гледат и другите култури, защото те са много интересни. Но сравнявайки културите ще видят, че българската култура е изключително богата, тя е съкровище за нас и трябва да се цени.
Снимки: Елена Каркаланова и ДАБЧПрез 2025 г. в България ще има 249 работни дни и 1992 работни часа, изчисли сайтът за данъци и счетоводство Kik info. Благодарение на официалните празници българите ще се възползват от шест дълги уикенда през годината. Такива ще бъдат дните около..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и празнични дни, предупредиха от МВнР. Поради големия брой пътуващи са се образували струпвания на моторни..
12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян, Девин и Чепеларе заради паднали дървета по електропреносната мрежа. Екипите на EVN са на терен от..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и..
12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян,..