Един детски футболен клуб вече две години изнася открит урок на обществото ни по толерантност и взаимно приемане. Уважение, съпричастност, взаимопомощ са магическите думи, благодарение на които ромчета, социално слаби българчета и техните родители живеят в сплотен отбор.
Фондация “Конкордия” решава да основе футболния клуб, след като преди три години успешно е провела международен детски футболен турнир. За целта наема професионален треньор и подбира около 40 деца от ромските квартали и собствената си социална институция за малчугани, чиито родители не могат да се грижат за тях. Общината пък осигурява безплатния стадион. Така през м. г. отборът, съставен от 70 процента ромчета и 30 на сто българчета, за първи път участва в първенството в групата Деца “А”-2002 и завършва на девето място.
Отборът ни е съставен от деца от нашата социалната институция, ромски деца от столичните квартали “Орландовци” и “Хр. Ботев” и български деца от района на кв. “Хаджи Димитър” – разказва Петър Крумов от фондация “Конкордия”. – Отначало децата бяха на няколко групи и ни отне половин година, за да създадем един екип от тях – да се социализират най-напред в отбора и после извън него. Но днес с радост мога да кажа, че всички те вече са приятели и започнаха да се подкрепят не само на терена. Дори си направиха група в социалните мрежи и заедно излизат извън институцията, извън махалата, извън квартала. Другото положително е, че децата от нашия отбор започнаха да поддържат много добър контакт с децата и от другите отбори, които нямат социални проблеми и бяха много добре приети.
Петър Крумов не може да коментира кой подклажда етническото напрежение, за да се стига до случаи на бой между ромски и български деца, като този в Асеновград. Той обаче казва, че за осемгодишната си дейност във фондацията е виждал агресия както от страна на ромите, така и на българите. Но добавя, че е приятно изненадан от родителите на децата в отбора.
Мислех, че ще имаме проблеми с родителите, но тези хора се оказаха широко скроени и стоят близо до отбора – казва Петър Крумов. – Когато има нужда, те ни помагат да поддържаме игрището, включват се в решаването на проблемите и гледат да бъдат максимално въвлечени във всичко. Повечето ни деца нямат много добър успех в училище, но за сметка на това не са отпаднали и заслугата е също на родителите. Ние поддържаме непрекъснат контакт с тях и действаме и на образователно равнище. Когато някое дете в отбора например има нужда от педагогическа помощ, ние му осигуряваме преподаватели. Но нищо не става без съгласието на родителите.
И все пак, спортът си остава най-доброто средство за преодоляването на етническите предразсъдъци, убеден е Петър Крумов.
В спорта е доказано, че няма етнос, няма религия, а има само спортни качества и себераздаване – казва още той. – И ако един футболист е с по-тъмна кожа, това не го прави по-лош играч и хората на терена и в спортните среди го уважават именно заради качествата му. Затова и спортът е един от малкото варианти за социализирането на тези деца. На първо място, ние искаме да ги научим на трудолюбие, на работа в екип, на честна игра. При нас резултатите нямат толкова голямо значение, колкото това да играеш максимално добре, да уважаваш противника, да знаеш, че това е средата, която може да те подкрепи заедно със семейството. Възпитаваме децата също на ученолюбие, защото едно от правилата, за да си в нашия отбор, е, че ако си отпаднал от училище, няма да получиш възможност да тренираш и да участваш в първенствата.
През новия сезон клуб “Конкордия” има нови цели – да влезе в шестицата на първенството, а също до по-големите деца да застанат и малчуганите от набор 2004 във втори отбор.
Снимки: фондация “Конкордия”
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през 2025 г. настояват от профсъюза КНСБ. В Бургас лидерът на синдиката Пламен Димитров обяви, че при..
Българката Саша Безуханова, международно признат мениджър в дигиталната индустрия и филантроп, беше отличена с престижната международна награда Women in Tech Global Lifetime Achievement Award 2024 за цялостен принос за ролята й за развитие на..
Днес се навършва една година от отвличането от хутите в Червено море на двама български моряци като част от екипажа на кораба Galaxy Leader. По този повод молебен за здравето и спасението на сънародниците ни беше отслужен в моряшкия храм "Свети..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..