Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Петрова нива прослава за героите от Илинденско-Преображенската епопея със странджански песни

СнимкаЗа странджанци местността Петрова нива е свещена земя. На това място през 1903 г. се е състоял конгрес с участието на членове на Македоно-Одринската революционна организация. Конгресът взима решение за обявяване на въстание, което избухва на 6 август – на празника Преображение Господне. За героизма на ръководителите му Михаил Герджиков, капитан Стамат Икономов, Лазар Маджаров, Георги Кондолов, за въстаниците, признателни странджанци разказват в песни. За няколко дни Странджа е освободена от тиранията и е провъзгласена Странджанска република, но борбата на героите е потушена с кървава жестокост.

И до днес потомците изразяват признателността си с ежегоден възпоменателен събор през август на поляните на Петрова нива в Странджа, където е издигнат паметник на загиналите преображенци, построена е и църква-костница „Св.Петка“, музейна сбирка с експонати от освободителните борби на българите от Тракия и Македония. На 19 август 2017 тържествено бе отбелязана 114-ата годишнина на Преображенското въстание на Петрова нива с присъствието на над десет хиляди души, сред които и президентът Румен Радев, патрон на тържествата. В чест на паметната дата за първи път се проведе фолклорният конкурс „С песните на Манол Михайлов“.


Прочутият странджански певец расте заедно с песните в родното си село Граматиково. Любовта към странджанската песен е негова постоянна спътница и преминава в изследователска работа на местната обредно-обичайна традиция и стил. Плод на тези проучвания е книгата „Странджанската фолклорна песен". Записите на Манол Михайлов в БНР надхвърлят 550. Той признава: Аз съм радио певец. Своята популярност дължа на репертоарните ми песни, излъчвани по медията. А голям дял от тях са посветени на преображенци. Оттук тръгва идеята в програмата на събора „Петрова нива" да се включи и конкурсът „С песните на Манол Михайлов“. Основен организатор на песенния празник е младият странджански певец Костадин Михайлов. Ето какво сподели той за първото му издание.


Още повече се радвам,че не само организирахме, но и сбъднахме една мечта – конкурса „С песните на Манол Михайлов. Най-малката участничка Мария Панайотова от Бургас е едва на 6 години. Най-възрастният е на 78 г. Манол Михайлов винаги съм си го представял на Петрова нива да пее за Георги Кондолов, Михаил Герджиков, цялата смъртна дружина. За нас той е воевода, изпял толкова много песни за хайдути, комити и затова заслужава да има такъв конкурс. Пожелавам на Манол Михайлов да е много здрав, защото още много години ще провеждаме този конкурс.






Снимки: БТА и архив

Галерия

Още от категорията

Гробницата на тракийския цар Севт III в могилата Голямата Косматка

Преди 20 години археологът Георги Китов открива гроба на цар Севт III

През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..

публикувано на 12.11.24 в 12:00

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10