Голяма част от българите приемат, че живеят в родината си като даденост или дори като наказание, заради проблемите, които са изпълнили живота им. Затова винаги е приятно, когато откриеш човек с по-различен поглед върху нещата, чието мислене е извън клишетата и ограниченията, поробили уморените ни умове. Израснал между САЩ, Канада и Холандия, нашият сънародник Мартин Граховски е щастлив при всяко свое връщане у нас и смята, че България е един неизследван рай, за който чужденците са жадни да научат.Затова макар да е посетил десетки държави досега, сред които Япония, Непал и Камбоджа, той решава да снима серия от кратки филми, посветени на природата, културата и традициите на страната ни. Поредицата носи името „3 минути България“. Как започва всичко, разказва самият Мартин:
Бях на 16 и се върнах в България, където реших да снимам един документален филм, който се казваше „Добре дошли в Севлиево“. Идеята на този филм беше да правя интервюта с хора, приятели и семейство. Трябваше да бъде около 20 минути, но стана час и половина. Оттам ми хрумна идеята за някое по-голямо пътешествие из България. Досега са качени 27 серии от Западна, Източна, Южна и Северна България. Този проект е свързан с култура, градове и природа. Той не е обективен, а обхваща места, които за мен са интересни и бих искал да покажа на чужденците. Имам филми за връх Мусала, Вихрен, както и за пещери. Идеята ми за този проект е той да не е комерсиален, не желая да го продавам и да изкарам пари от него. Умишлено го финансирам само аз, за да не завися от някого, който да определя къде ще пътувам.
Мартин продължава пътешествието си и възнамерява да го завърши със серия екскурзии в Централна България. Казва, че оставя този регион за накрая, тъй като спомените от детството и летата му в Севлиево и региона все още не са избледнели и познава тази част от страната най-добре. На роднините в родината и времето, прекарано с тях, дължи и своя добър български език, който владее свободно.
Младежът е горд със свои приятели от Индия, Франция и Холандия, които се влюбват в страната ни още след първата им разходка из нея. Казват му, че не са и подозирали в колко прекрасно място са попаднали и със сигурност ще се върнат отново в България. Фактът, че прави проекта сам, без финансиране от държавата и без користна цел да печели от него, доказва, че е искрен и за него страната ни е едно неизчерпаемо вдъхновение. Всеки може да го открие, важното е единствено да го осъзнае и да черпи от него, защото така ще подобри живота си, казва Мартин. Остава само да му пожелаем успех и да се надяваме, че ще чуваме неговото име още дълго, наред с тези на други млади хора, които имат желание и много идеи как да направят България едно по-добро и предпочитано място за живеене.
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания, от 22 до 26 януари 2025 г. Събитието ще събере представители на над 9 500 компании и 156 държави...
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..