Германската фондация за подкрепа на научни изследвания „Александър фон Хумболт“ бе удостоена с най-високото институционално отличие на България - Почетен знак на президента. Държавният глава Румен Радев връчи наградата на генералния секретар на фондацията д-р Ено Ауфдерхайде за изключителния принос за развитието на българо-германските научни отношения и подкрепа на българския научен потенциал.
Фондация „Александър фон Хумболт“ подпомага българската наука от началото на 60-те години, когато първият български учен пристига в Западна Германия със стипендия на фондацията. Оттогава, въпреки Студената война и Желязната завеса, спиращи контактите между двете части на разделена Европа, близо 400 български изследователи и емблематични за българската научна общност личности са подкрепени в научната си дейност с Хумболтова стипендия. Мнозина са носители и на престижната Хумболтова награда.
Самият факт, че с помощта на фондацията първият български учен пристига в Западна Германия още през 1964 г., показва, че науката може да изгражда мостове дори и в политически сложни времена, каза д-р Ауфдерхайде в интервю за БНР. Това се случва почти десет години преди установяването на официални дипломатически отношения между България и Германия. С падането на Желязната завеса настъпиха сериозни промени. Днес вече свободно разменяме знания. Освен това радостното е, че обменът се отнася не само до хората на науката - не малко хумболдианци, стипендианти на фондацията, днес работят в други сфери, представени са включително в политиката и икономиката.
Д-р Ауфдерхайде, вероятно знаете, че българската наука от много години се намира в незавидно положение- финансирането винаги е бил един от основните проблеми, но и причина за това много млади учени да напускат България завинаги. Кога този процес става опасен?
Ако младите учени не се връщат повече никога в родината си, това вече е опасно. Фондация „Александър фон Хумболт“ насърчава младите българи да се завръщат в България - ние им осигуряваме стипендия за първата година научна работа след завръщането им. Но от тук нататък за тях трябва да има привлекателни условия за работа. Ако тези хора не се върнат в България, ще са огромна липса за икономическото съживяване на страната.
Когато говорим за финансиране на научна дейност, сигурно ще се намерят много хора, които ще Ви опонират, твърдейки, че първо трябва да се задоволят основни потребности за оцеляването на една нация, а науката може да остане на опашката. Как ще оборите това твърдение?
Който не сее, той няма да жъне. Ние в Германия сме щастливи, че живеем в една развита страна. Но това го дължим и на факта, че дори по време на финансовата криза, когато имаше тежки борби за преразпределение на финансите, правителството не престана да инвестира в науката. Затова мисля, че и България трябва да инвестира в своите посеви, за да може да се радва на жътвата.
За днес беше планирано откриването на ски сезона на Витоша. Към момента обаче движението по пътищата на планината е невъзможно заради обилния сняг. Снегорини разчистват снега, който не спира да вали. Снежната покривка е 1 метър. Когато условията..
В четвъртък ще е облачно. Валежите ще продължат и ще са значителни в Централна Северна България, където ще пада сняг. Във високите котловинни полета в Западна България и Западния Предбалкан също ще вали сняг. В Родопската област и Североизточна..
България скърби за загубата на човешки живот при катастрофата на пътническия самолет на азербайджанските авиолинии в Казахстан. Това написа президентът Румен Радев в своя профил в социалната мрежа „Х“ по повод на авиокатастрофата, отнела човешки..
За днес беше планирано откриването на ски сезона на Витоша. Към момента обаче движението по пътищата на планината е невъзможно заради обилния сняг...
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..