Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална спортна академия - домът на шампионите

БНР Новини
Проф. Пенчо Гешев
Снимка: БТА

Националната спортна академия навърши 75 години. Празникът бе отбелязан с няколко прояви, сред които международен научен конгрес и концерт-спектакъл, в който участваха  над 500 бивши и настоящи студенти. Годишнината е повод да се върнем назад в историята й, която крие множество малко известни и напълно непознати факти от създаването и развитието на висшето училище. В интервю за „Радио България“ накратко я представи ректорът на академията проф. Пенчо Гешев:


През 1942 година с указ на царя се основава Държавно висше училище за телесно възпитание. След това през 1947 година със Закон за висшето образование името е променено на Висше училище за физическа култура. През 1953 година е утвърдено името Висш институт за физическа култура „Георги Димитров“. През 1995 година учебното заведение става Национална спортна академия, а през 1999 година получаваме настоящото си име Национална спортна академия „Васил Левски“. В началото започваме с четири катедри, 92 студенти - 77 момичета и 15 момчета.

Ако направим един анализ на онзи период от историята, можем да оценим откриването на новата образователна институция като един изключително смел и далновиден ход от страна на управляващите. Той показва, че са истински държавници, защото въпреки, че войната е на прага на страната, те мислят за бъдещето на следващото поколение. Решението за основаването на спортното висше училище става факт след тримесечни остри дебати в Народното събрание. Ключова роля за приемането му изиграва цар Борис ІІІ.

Висшето училище, открито на 15 ноември 1942 година в аулата на Софийския университет, дълго време остава без собствена сграда и материална база. Тренировките на студентите са се провеждали благодарение на сътрудничеството на академията със спортните организации у нас, които са предоставяли своите зали и стадиони за подготовка и състезания. През 1948 година след среща на студенти с министър-председателя Георги Димитров Висшето училище за физическа култура получава разрешение да използва сградата на католическия девически колеж „Санта Мария“ в София. През 1995 година е завършен ректоратът на академията.

Освен минало обаче, всяка институция има своето настояще и бъдеще. Какво постигна НСА за тези години и какъв е съветът на ректора към всички студенти:

В момента имаме 3500 студенти и 250 преподаватели. Имало е периоди, в които интересът на чуждестранните студенти е бил твърде голям. Особено към специалността кинезитерапия. Сега отново е така и студентите са от Гърция, Кипър и Турция. В момента чуждестранните студенти в академията са 250 души.През последните години се засилва интересът към нашите докторантури, особено от страна на Турция. От една година имаме желаещи за обучение и от Казахстан. Докторантите ни са около 150 души. Съветът, който давам на всички студенти, е да се готвят с оглед на целта на тяхното обучение - превръщането им в едни много добри специалисти в сферата, в която ще работят. За тези 75 години академията поддържа един постоянен дух, който се предава от поколение на поколение и мисля, че независимо от проблемите, които съпътстват нашето общество и висшето образование, спортната академия се развива стабилно.

Думите на проф. Гешев вливат доза оптимизъм и облекчение в обществото, че въпреки скандалите, във висшето образование има и добри примери за успешно свършена работа. Доказателство за нея са десетките именити възпитаници на академията, които прославят страната ни и обединяват българите, както никой друг.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02