Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главното мюфтийство в България започна да връчва награди за принос към религията

БНР Новини
Висшият мюсюлмански съвет връчи награда "Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди" на 92 годишния ходжа Мехмед Хамид

Висшият орган на мюсюлманите в България – Главното мюфтийство, връчи за първи път награди за принос към религията. Ислямът е второто по численост вероизповедание в страната. По данни от преброяването на Националния статистически институт, близо 1 милион са мюсюлманите в България, 12.2 процента от населението изповядва Ислям.

След демократичните промени от 1989 година мюфтийството придоби сериозна тежест като официална институция, която организира, опазва и управлява религиозната дейност на това изповедание. От тази година то започна да връчва награди, носещи името на първия духовен водач на мюсюлманите в България – Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди, на датата на която той е бил избран за такъв през 1910 г. – 8 декември.

Първи носител на почетната награда "Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди" стана президентът Росен Плевнелиев (2012-2017), удостоен с нея за усилията му за обединяване на обществото, институционалното уважение към мюсюлманско изповедание и доброто отношение към мюсюлманската общност в страната. Председателят на Висшият мюсюлмански съвет Ведат Ахмед Сабри сподели, че основното послание, което се отправя с тези номинации, е свързано с добрите практики и примери за съжителство, толерантност и взаимно уважение между религиите.

Снимка



Росен Плевнелиев даде пример за толерантно отношение, което е пример за сплотяване на българския народ. Той обърна специално внимание и на мюсюлманската общност в България, това, което дотогава липсваше. Успя да покаже, че тя е част от българския народ. В началото и в края на мандата си посети мюфтийството. Стана първият държавен глава, който четири години подред организира специални вечери Ифтар през месец Рамазан. По този начин той показа уважението си към мюсюлманската общност. Но особено важно е и неговото отношение към репресиите на комунистическия режим, от които най-много са пострадали мюсюлманите в България. 

Висшият мюсюлмански съвет връчи годишни награди "Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди" и на 92 годишния ходжа Мехмед Хамид от благоевградското село Рибново за принос към запазването и предаването на мюсюлманската идентичност на младото поколение в България; на Муса Дурлу за примера му като родител, който се грижи за възпитанието и образованието на петте си деца, които учат в Духовното училище в Момчилград; на бизнесмена Павел Стоянов от Велико Търново, който първи в България е въвел в производството си сертификата „Хелял“, даван за храни, произведени по ислямски канони. С този приз беше отличен и младият имам Ердинч Сюлейман – за иновативните му инициативи в сферата на религиозната просвета, които прилага в с. Бенковски, Кърджалийско, и други села от района.

Главното мюфтийство възнамерява да превърне присъждането на наградите в традиция, като всяка година на 8 декември връчва призове „Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди“ в знак на признание за добро съжителство и толерантост между религиите. Нещо, от което имат нужда и етническото, и религиозното многообразие в страната.

Снимките са предоставени от Главно мюфтийство



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10