В интервю за БТА вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева заявява, че на фона на Брекзит и евроскептицизма, следващите председателства на ЕС, включително и българското, което утре се открива официално в София, трябва да върнат вярата в европейската идея. Това може да се случи само чрез диалог, който да включва и тези, които са загубили вярата си в обединена Европа. Ние трябва да зададем тона и да започнем да се изслушваме, категорична е министър Захариева.
Запитана каква е била 2017-а за България във външнополитически план, министър Захариева определя изминалата година като много интензивна и успешна. В началото на 2017 година на Запад разширяването на ЕС не беше много популярно, но след като поставихме сред своите приоритети Западните Балкани, те станаха обща кауза за цяла Европа и за тях говорят Юнкер, Могерини, редица европейски лидери. Това е голям успех, защото е един от малкото случаи, в които въпросите от национално значение за България се разглеждат като обща дискусия на ниво Европейски съюз, отбелязва Захариева.
Като най-голяма трудност през 2017 година външният министър посочва преговорите за финализиране на договора за приятелство с Република Македония. От двете страни на масата седяха приятели, които бяха решени веднъж завинаги да отворят нова страница в отношенията между двете държави. И тя вече е факт - в Република Македония за първи път се проведоха избори, на които тези, които водеха антибългарска кампания, загубиха драматично, казва тя.
Западните Балкани трябва да бъдат интегрирани в европейската общност. Страните от региона показват, че имат голямо желание за това, а ние трябва да покажем, че тяхното приемане в ЕС е важно и за всички останали. Естествено, след като си свършат работата. Всяка една от шестте държави е на различен етап, но трябва да получи оценка на базата на собствените си заслуги, подчертава Захаиева.
На въпроса дали са реалистични надеждите за приемане на България в Шенген до края на нейното ротационно председателство, външният министър отговаря, че не е убедена дали това ще се случи до края на председателството, но до края на годината би трябвало да стане. Очаква тази година Шенген да падне за въздушните и морските граници и така българските граждани вече да бъдат проверявани само по единствената шенгенска граница с Гърция. Още има държави, които смятат, че мястото на България и Румъния не е в Шенген, но през последните гласувания в Европейския парламент скептиците намаляват. Европейската комисия отдавна смята, че те трябва да бъдат приети за членове, а вече и почти всички големи групи от Европейския парламент смятат така, добавя в интервюто си за БТА българският външен министър Екатерина Захариева.
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..