Наближава първи март, един от най- красивите български празници, когато всички се закичваме с бели и червени пискюли за здраве и посрещане на пролетта. Закичват се всички българи, където и да са по света. Много българските деца изработват мартеници и ги даряват на своите приятелчета, запознават ги с красивите български традиции. Организират и редица благотворителни акции, разпродавайки мартеничките в подкрепа на нуждаещите се. Заразителна инициатива, която набира скорост и възпитава в съпричастност. Днес ще бъдем в една „Мартенска работилница” в Попово. Населението му е едва 15 хил. души, но сърцата им са големи и щедри. За това разказва Росица Христова, секретар на народното читалище „Св. Св. Кирил и Методий” в града.
Работилницата ни преди всичко е с послание за доброта, за съпричастност към децата в нашия град, които имат здравословни проблеми. Тази годината стартирахме от 15 февруари и продължаваме до 3 март. Инициативата е изцяло на читалището в Попово. Каузата ни „Деца помагат на деца” успява да обедини вече тринадесета година децата от всички начални училища в града, в помощ на нуждаещите се. В последните години се включват и деца от целодневните детски градини, за да покажат и те уменията си при изработването на този най-български символ.
Увеличава се и броят на доброволците, които обучават участниците в работилницата. В продължение на две седмици в сутрешните и следобедните часове децата правят мартенички и влагат много талант и оригиналност в ръкоделията си. Запознават се с легендите за мартеницата, с традициите и обичаите. Научават и стихове и песнички, посветени на празника. В работилницата специална гостенка е внучката на Баба Марта или самата Баба Марта. В навечерието на 1 март, читалището грейва с една много хубава изложба, а жителите на града имат възможност да закупят мартениците, направени от децата. Материалите са изцяло осигурени от читалището. Преждите, синците са наше дело на възрастните, а децата влагат творчеството. Накрая съвместно с доброволците от Българския младежки червен кръст от гимназията с патрон Христо Ботев тръгваме и разнасяме мартениците в целия град. Разпродаваме ги в три пункта. Всяка година събираме около 800-1200 лева и всичките са за деца със здравословни проблеми или социално слаби. Съвместно с общината решаваме къде да дарим парите.Тази година средствата, които сме събрали, ще бъдат насочени към две дечица – Вики и Пеши, двегодишни близначета, които имат здравословни проблеми.
Все повече хора откликват на това добротворчество. Така се подпомагат семействата в нужда, но не по-малко е удовлетворението от доброто дело за малките майстори.
Снимки: pgss-popovo.com
Министерският съвет одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация и България за предоставяне на доброволна вноска в подкрепа на дейността на организацията в Ивицата Газа в размер на 100 хил. евро. Финансирането ще..
За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, ще бъдат обявени и победителите във Forbes..
На 21 нември от 10:00 часа италианският майстор-готвач Даниеле Приори, заедно с 10 млади хора с интелектуални затруднения ще приготви италиански обяд в Дневен център „Светове“ на Фондация „Светът на Мария“. Приори и младежите ще сготвят по неаполска..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..