Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Братската могила в Пловдив наподобява тракийска могила

Снимка: bg.wikipedia.org

Мемориалният комплекс „Братска могила“ в Пловдив да отвори врати като Тракийски пантеон и център на монументалното изкуство – това предложи преди дни пред фондация „Пловдив 2019“ Димитър Пампулов, известен общественик в Града под тепетата. Мястото е емблематично за града, който се готви през 2019 г. да бъде Европейска столица на културата. Паметникът стои заключен с няколко катинара от близо 28 години. Вътре са се съхранявали уникални скулптури, изпълнени от камък и бронз, голяма част от които днес са разграбени.  За възстановяване на монумента отдавна настоява и арх. Любомир Шинков, по чийто проект е направен. Неговото желание и на останалите творци, участвали в разработването на проекта през 1974 г., е да се реализира първоначалният замисъл, а именно мемориалът да пресъздава героичната история на България в борбата срещу османското владичество, Шипченската епопея, Втората световна война, а не само партизанското движение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Харман кая

Древните структури Харман кая и Асара в Източните Родопи "проговарят" с помощта на лидар

За първи път два от най-загадъчните археологически обекти в Източните Родопи бяха подробно проучени от въздуха. Български археолози заснеха скалния комплекс Харман кая до село Биволяне и старинната крепост Асара край Татул с т.нар. лидар...

публикувано на 25.04.24 в 11:45

Д-р Стайко Стайков поставя основите на климатологията в България

След Освобождението през 1878 г. страната ни започва да се развива с темпо, което да уплътни пропуснатото през петвековното отсъствие от историческата карта на света. Млади българи завършват престижни европейски университети и донасят наученото в..

публикувано на 24.04.24 в 06:55

На 22 април започва еврейския празник Песах

След залез слънце (17 ч.) на 22 април започва Песах - един от трите най-големи празници за евреите. Като дата празникът е променлив и настъпва след 14-ия ден от пролетния месец нисан, започващ след пролетното равноденствие при появата на първия сърп..

публикувано на 22.04.24 в 10:56