Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Братската могила в Пловдив наподобява тракийска могила

Снимка: bg.wikipedia.org

Мемориалният комплекс „Братска могила“ в Пловдив да отвори врати като Тракийски пантеон и център на монументалното изкуство – това предложи преди дни пред фондация „Пловдив 2019“ Димитър Пампулов, известен общественик в Града под тепетата. Мястото е емблематично за града, който се готви през 2019 г. да бъде Европейска столица на културата. Паметникът стои заключен с няколко катинара от близо 28 години. Вътре са се съхранявали уникални скулптури, изпълнени от камък и бронз, голяма част от които днес са разграбени.  За възстановяване на монумента отдавна настоява и арх. Любомир Шинков, по чийто проект е направен. Неговото желание и на останалите творци, участвали в разработването на проекта през 1974 г., е да се реализира първоначалният замисъл, а именно мемориалът да пресъздава героичната история на България в борбата срещу османското владичество, Шипченската епопея, Втората световна война, а не само партизанското движение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 27 януари 2025 г.

На 27 януари Православната църква чества Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст. Св. Йоан Златоуст (349- 407) е един от най-значимите проповедници и богослови в историята на Православната църква, заради което получава прозвището „Златоуст“...

публикувано на 27.01.25 в 06:00

Опозицията предлагща Комисията за досиетата да стане Институт за национална памет

Законопроект за трансформиране на Комисията за досиетата в Институт за национална памет ще внесе коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България". Това съобщи пред БНР депутатът Ивайло Мирчев от парламентарната група. Инициативата е..

публикувано на 26.01.25 в 13:13

Останки от римски военни съоръжения от I век дават нови сведения за живота край Лом

Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа. Разкопките, ръководени от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей..

публикувано на 26.01.25 в 07:15