Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновация за туристи – аудио устройства за градски екскурзии очакват гостите на България

БНР Новини

България привлича все повече чуждестранни туристи, а благодарение на нискотарифните авиокомпании малко познатата доскоро София става все по-достъпна. Млади хора, нарамили раници, разглеждат забележителностите на българската столица и от 17 април за тях се предлагат електронни аудио гидове, специално разработени на 7 езика – английски, немски, френски, испански, руски, италиански и български.

Устройствата, познати от музеите, сега могат да се ползват в града. Това е уникална услуга, създадена специално за индивидуални екскурзии, подчертава Лариса Кузнецова, на която й хрумва идеята. Тя пристига в България от Иркутск със съпруга си Михаил Пешев. Разхождайки се из Несебър, установява колко е сложно да разбереш повече за забележителностите, дори разговаряйки с местните хора.

Маршрутите, разработени за София и Пловдив, включват основни забележителности и са с продължителност около 3 часа. За всеки обект са подготвени аудио разкази, в които историческите факти са представени увлекателно и с любопитни подробности. Те са направени така, че да са подходящи и интересни за всеки турист, дори за ученици. Не е само скучна и суха информация, допълва Лариса. За удобство на чужденците се е наложило да запишат и кратки видео-упътвания на особено сложните за ориентация места.

СнимкаАз съм човек, който иска всичко да е идеално. Така че отново и отново проверявахме с помощта на туристи-чужденци и променяхме картата и аудио гида, за да е сигурно, че чужденецът няма да се изгуби в града и въпреки, че не е с гид-човек, а с електронно устройство, да не изпита никакво неудобство. Напротив, да получи свободата сам да избере обектите, които ще разгледа.

Аудио гидовете предлагат много повече информация в сравнение с мобилните приложения. Звуковите файлове са с продължителност от 4 до 6 минути за всеки обект. За проекта Audio Guide България е разработен и специализиран софтуер, който да регулира отдаването под наем на устройствата, да осигуряваонлайн резервациите, да регламентира посредничеството на хотелите и да води статистика. За него вече има поръчки от Русия и Индия.

Ние търсехме най-доброто представено на пазара мултимедийно устройство, което да позволява качване на видео, снимки, видео на жестомимичен език, свързване с индукционна бримка, уточнява Лариса. Така се появява още една насока на дейността им – стават официални представители на електронни аудио и радио устройства за 10 държави на Балканите.

След София и Пловдив услугата градски аудио гид скоро ще се предлага в Созопол и Несебър, подготвят се аудио екскурзии на още 7 езика. Лариса Кузнецова има и блог в социалните мрежи, където споделя полезна информация за живота и пътешествиятаси из България. Тя е щастлива, че може да покаже на другите красотата, която намира в нашата страна.

Бях поразена колко прекрасна е тази неголяма като площ страна. Колко много забележителности има тук. Тези, които идват за морска почивка, дори не подозират, какво великолепие има стига само малко да отидеш встрани.


Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България предлага на Qatar Airways да пусне чартърни полети Варна-Доха

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...

обновено на 07.11.24 в 13:12

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05