Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на седмото издание на Международния фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“

БНР Новини
Златка Ставрева
Снимка: личен архив

Традиция е да се организират музикални събития през летните месеци, особено в курортните места. Така туристите получават своеобразен „културен бонус“ към ваканцията си, а участниците – пъстра публика от различни националности. Сред утвърдените форуми у нас е международният фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“, провеждан в „Морския парк“ на Китен. Тази година е в дните между 6 и 10 юни. Основател и директор на форума е народната певица Златка Ставрева. Партньори в организацията са сдружение „Атлиманска огърлица“, община Приморско (част от която е Китен) и кметството-домакин.




През 2018 г. е седмото издание на нашия фолклорен фестивал – разказва Златка Ставрева. – Провежда се под патронажа на д-р Димитър Германов – кмет на община Приморско. Тази година посвещаваме фестивала на десетгодишнината от членството на България в Европейския съюз и българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Нашето мото е „Фолклорът и традициите – европейски път към успеха“. Тук, където Странджа целува морето, е уникално. Нашата легендарна планина и предци са ни оставили хилядолетна история, съхранила в духовното си пространство наследство от няколко различни култури.




С радост посрещаме колективите в това екзотично място на Южното Черноморие, където се намират заливът Атлиман и неговият красивия и чист плаж. Фестивалът е част от Културния календар на Министерството на културата и Министерството на туризма. Сценичните изяви на участниците се оценяват от авторитетно жури с председател проф. д-р Лозанка Пейчева – фолклорист и музиколог. В състава му са световноизвестната народна певица Янка Рупкина, както и именити фолклористи – доц. Донна Михайлова, преподавател в института „Ипполитова-Иванова“ в Москва, доц. Венцислав Димов от БАН, Дора Барева – хореограф и член на Международния съвет по танци към ЮНЕСКО, Николай Чапански – музикален редактор в Радио Пловдив и собственик на в. „Фолклорен хоризонт“. Тази година публиката ще се наслади на изпълненията на състави от Русия, Косово, Австрия, Македония, Гърция, Украйна, Полша, Румъния, Турция. Сред тях са ансамбъл „Карусел“-Москва, вокален ансамбъл „Глас“ от Австрия. Все още приемаме заявки за участие на ансамбли, танцови и вокални групи, солисти. Срокът е 15 май.

От г-жа Ставрева научихме също, че организаторите са се погрижили гостите на фестивала да разгледат тракийското светилище Бегликташ, да посетят музея „Тайни от морското дъно“ в Китен, както и Историческия музей в Приморско и да видят уникалното златно съкровище, открито в тракийска надгробна могила в местността Силихляр.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Магията на Коледа

Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува със специално внимание и много празнични обреди. След тихата и свята нощ, когато българите се..

публикувано на 25.12.24 в 05:05

"Слези, Джермане, да вечеряш!" – изгубената магия на Бъдни вечер

Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..

публикувано на 24.12.24 в 05:45

Дар за дар – обредни хлябове и нечетни ястия на Бъдни вечер

В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..

публикувано на 23.12.24 в 15:15