Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) към президента на републиката проведе в четвъртък, 19 април, продължително заседание по въпроси, които и преди това тази година беше обсъждал – модернизацията на армията и рисковете за България при актуалната международна обстановка. Заседанията на съвета са закрити, за тях обичайно съдим по изявления след приключването им. Изявленията този път показват, че дебатът е бил необичайно напрегнат и свидетелстват за остро политическо противостоене между ГЕРБ, от една страна, а от друга – президента Румен Радев и БСП.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов след заседанието упрекна президента, който е и главнокомандващ на въоръжените сили, че е представил предварителен проект за заключения на заседанието, който едва ли не предполагал предприемане на стъпки за излизане от ЕС и НАТО.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова репликира гневно, че Цветанов си е позволил да отправи отново обвинения, каквито вече са чувани от парламентарната трибуна и засягат не само президента, но и БСП. По думите на Нинова внушенията на Цветанов, че БСП или президентската институция работят за чужди интереси, са едва ли не обвинение в престъпление, за което той ще носи отговорност.
Президентството определи изявлението на Цветанов като манипулативно, но предпочете да не направи опровержение, а публикува пълен текст на първоначалното предложение за позиция на КСНС, направено от държавния главна Румен Радев, за да може обществото само да се убеди в това.
Прецедент на превръщане на Консултативния съвет по национална сигурност в място за политически конфронтации имаше и миналата година, когато на заседание за корупцията по високите етажи на властта не се явиха ключови представители на ГЕРБ, а лидерите на ДПС и партия „Воля“ напуснаха дебата предварително. Тогава се наложи повторно свикване на консултативния орган.
Но случилото се на заседанието вчера вероятно не бива много да драматизираме. Дебатите в КСНС са в крайна сметка консултативни, решенията му нямат задължителна сила и са обвързващи дотолкова, доколкото отразяват отношението на основните политически и държавни фактори към въпросите от съответния дневен ред. Решенията със задължителна сила по тези въпроси се взимат със споделена отговорност от други овластени за това държавни институции – парламента, изпълнителната власт и президента.
Премиерът Бойко Борисов, който е и председател на ГЕРБ, засега не коментира ситуацията от вчера. Косвено обаче, изразявайки становище по друг повод, Борисов многозначително заяви, че "България е ЕС, България е НАТО". В този дух ще се произнесе и оглавяваният от него Съвет по национална сигурност към Министерския съвет, където се взимат същински решения със задължителна и оперативна сила.
Служебният вътрешен министър Атанас Илков заяви в Брюксел, където той участва в заседанието на Съвета на ЕС по вътрешна политика, че усилията по опазването на границата с Турция ще продължат. "Трябва да се задържи резултатът от 70 на сто намаляване на..
Министерският съвет одобри засилено партньорство в областта на граничната сигурност между България и САЩ и възложи на министъра на външните работи да подпише и връчи дипломатическа нота на американската страна за това, съобщиха от правителствената..
В брой 30 на предаването слушайте: Българите от Цариброд с намигване към българите в България: „Научете правилно името на града ни!“ – разговор с председателя на общинския съвет на Цариброд Зоран Джуров Българският рапър от Маями De Là..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще..