Корените на пачуърка се крият в най-дълбока древност, макар да е прието, че тази техника в нейния съвременен вид се е зародила през XVIII век в Англия. Ето защо названието „пачуърк” идва от английските думи patch – кръпка и work – работа. Това е съшиване на различни парченца плат, от които се получават най-разнообразни изделия – покривки за легло и за маса, одеяла, калъфки за възглавници, комплекти за сервиране, меки играчки. За изработването им се използват различни техники.
Този занаят е в известен упадък след Втората световна война, но се възражда с пълна сила през 70-те години на XX век, когато на мода излиза фолклорният стил. В България това приложно изкуство идва доста късно, след промените през 1989 година. Но много по-рано първи стъпки в него прави Кремена Камбова, която влага сърце и душа в своите произведения повече от 40 години!
Първият човек, който ме „откри” навремето, беше телевизионната водеща Бригита Чолакова. Това беше някъде през 1986 година. Тя съобщи в ефир: всяка жена, която изработва нещо с ръцете си, да го занесе в телевизията за нейното предаване „ТВ Неделник”. И именно в него, а няколко години по-късно и в първото си списание, тя разказа чрез мен за този вид ръкоделие, непознато дотогава в България.
Кремена Камбова е самоук творец. Когато години по-късно вижда в Интернет клипове как се прави пачуърк, тя е учудена, защото се оказва, че с вродения си усет за творчество и красота сама e достигнала до тези техники навремето. Не отрича модерното (добавянето на апликации, мъниста, дантела, даже метал), дори го използва в творбите си, но все пак нейната любов е класическият пачуърк.
Класическият пачуърк е съшиване на парчетата на горния пласт, който се нарича лице, слагане на вата между него и третия пласт и тяхното съединяване. Най-важното е да се направи лицето, именно в това е изкуството на пачуърка. То трябва да излъчва красота, да бъде хармонично, да бъде завършено, да бъде организирано. Класическият стил включва геометрични фигури, които в зависимост от автора могат да бъдат подредени по различни начини. Трябва да знаеш какво искаш да направиш и най-важното: да се подберат правилно платовете и цветовете. При класическия пачуърк всичко се прави на ръка, и то отнема много време.
Поначало мисля, че пачуъркът има утилитарно предназначение, т.е. той трябва да има приложение в бита – казва Кремена Камбова. Тя не е любителка на модерния пачуърк, защото изработваните предмети – пана, картини, постери – носят само естетическа полза.
Пачуъркът дава една одухотвореност на дома, на самия човек. А освен това показва колко е хубаво да имаш такова хоби. Всеки човек остарява, неговата обществено активна работа спира, а ти имаш какво да правиш, имаш с какво да се занимаваш. Занимават се твоят мозък, ръцете, сетивата. Имаш какво да мислиш и това е прекрасно – смята доайенът на пачуърка в България.
Кремена Камбова е привърженик на смесването на материи, защото различните материали дават по-голяма мекота и разнообразие. В работата си използва лен, памук, трико. Въздържа се от лъскавите материи и смята, че във всяко нещо трябва да има мярка. Всичко трябва да бъде изпипано с ръцете и сетивата, защото най-малкото отклонение се превръща в един много неприятен кич. Как протича процесът на създаване?
Първо се оформя идеята. Мислиш за нещо, което искаш да направиш, представяш си го. А после се започва: обмисляне, редене, разпаряне, рязане, хвърляне. Аз съм повече творческа личност, но съм разбрала, че ако не го изпълниш хубаво, ако нямаш търпение, няма да стане онова, което искаш – споделя Кремена Камбова.
Пачуъркът като приложно изкуство не е много познат в България, но през последните години набира все по-голяма популярност благодарение на групи във Фейсбук, изложби и курсове, в които мнението и знанията на Кремена Камбова се ценят високо. А цени ли се пачуъркът от хората?
Много се цени! Хората много си го харесват и си го използват. Защото аз искам той да се използва – с това одеяло да се завиваш, на тази покривка да ядеш, да имаш чувството, че в дома ти има нещо различно от това, което се продава на пазара. В моите неща не е важен трудът. Важен е резултатът. За мен това е хоби. Човекът, който получава, има само една задача, поставена от мен: да хареса изработеното, да го обикне, да го използва, да му се радва, да го употребява до скъсване и да го хвърли. Това е предназначението.
Снимки: личен архив
Президентът Румен Радев се срещна с представители на първата и втората по численост политически формации в 51-ото Народно събрание, с което постави начало на консултациите с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия..
На 80-годишна възраст почина един от най-известните български алпинисти Дойчин Василев, съобщи БТА. Той е участник в трите национални хималайски експедиции (Лхотце 1981, Еверест 1984 и Анапурна 1989) и има в кариерата си изкачвания на 5..
Австрия оттегля ветото си върху пълноправното членство на Румъния и България в Шенгенското пространство, съобщи австрийското вътрешно министерство, предава БТА. Агенция "REUTERS" цитира австрийския вътрешен министър Герхард Карнер, който казва, че..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще..