През последните години се наблюдава значително нарастване на броя на деца с разстройства от аутистичния спектър, със специални образователни потребности, а напрежението и стресът нарушават ритъма и влошават качеството на живот на много хора. Няма да говорим за статистика, а за един от начините, с помощта на които тези тежки състояния могат да бъдат подобрени и овладени до голяма степен. При това не с помощта на медикаментозна терапия, а благодарение на едно не ново, но набиращо популярност изобретение – „тежкото” одеяло. То се препоръчва от различни специалисти и успешно се прилага в терапията на над 35 заболявания. А мнозина го използват просто като ефективно средство срещу безсъние и при нарушения на съня. Как точно въздейства то?
Тежестта или натискът, равномерно разпределени по тялото, повишават нивото на серотонин – хормон, който успокоява ума и тялото, а той от своя страна е свързан с мелатонина, регулиращ съня – обяснява единственият производител на „тежки” одеяла в България Борислава Костова. – По този начин се повлияват много състояния, за които в противен случай биха били предписани антидепресанти или други медикаментозни лечения. Разбира се, одеялото не може да замести терапия при дете или възрастен човек със сериозен проблем, то е по-скоро помощно средство без абсолютно никакви странични ефекти.
При деца с аутизъм „тежкото” одеяло понижава тревожността и осигурява емоционална стабилност. Натискът помага на детето да почувства тялото си, да се осъзнае в пространството. При детска церебрална парализа се постига необходимото отпускане и разтягане на поразените групи мускули. Върху децата, страдащи от синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност, „тежкото” одеяло има отпускащ и успокояващ ефект и осигурява концентрация на вниманието. При възрастните се подобрява качеството на дълбокия сън и се регулират най-разнообразни заболявания. За разлика от западните страни, в България информацията за „тежките” одеяла е изключително малко. Добрата новина е, че много голяма част от специалистите, които работят с деца с такива трудности, се подготвят в чужбина и пренасят знанията за тези нови помощни средства и у нас.
„Тежките” одеяла, които шие Борислава, изглеждат като едно обикновено одеяло от шарени квадратчета 10х10 см всяко. Формата и размерите не са избрани случайно: те позволяват тежестта в тях да се разпредели максимално точно и равномерно. В работата си Борислава използва само висококачествени памучни платове и два вида вата. А това, което придава тежест на одеялата, са дражета от полипропилен с форма на леща, така че ако попадне случайно под тялото, да не дразни, както би дразнило едно топче. Одеялата са съобразени с теглото на конкретното дете, а за направата им се изискват доста сложни математически изчисления, тъй като тежестта трябва да е еднаква в отделните сектори.
Тази тежест е една десета от теглото на тялото. Т. е., ако човек тежи 50 кг, тежестта, която трябва да се разпредели от брадичката до петите е 5 кг. Аз изработвам одеялото така, че с растежа на детето да не се налага да се сменя цялото одеяло: просто частта, която не попада върху тялото му в началото, започва да се използва, когато детето стане по-високо и по-тежко, – казва Борислава Костова.
„Тежките” одеяла са лесни и за поддръжка. Перат се в перална на 40 градуса, а полипропиленовите тежести не си взаимодействат с препарати и не изпускат никаква миризма.
Борислава Костова е малък производител и изработва всичките си одеяла ръчно, което и дава възможност да има индивидуалния подход към всеки клиент. Следващата ѝ идея е свързана със създаването на един по-компактен вариант на одеялото, което се поставя в скута. Изследвания доказват, че това повишава в пъти умението за концентрация, особено на първокласници и на деца, за които е проблем да се съсредоточат дълго време върху една задача. Борислава търси начини за допълнително финансиране или възможност, нуждаещите се от такива помощни средства хора да наемат за определено време и да изпитат върху себе благотворното влияние на „тежкото” одеяло.
Началото е поставено – готово е първото одеяло, изработено специално за един логопедичен център. А из цялата му повърхност са заложени лъскави, меки, шумолящи и релефни изненади за децата.
Хулио Веласкес е новият старши треньор на представителният тим на "ПФК Левски". Договорът на специалиста е за срок от една година и половина, съобщиха от клуба. В щаба му влизат помощник-треньорите Фернандо Гаспар Лаборие и Дарко Тасевски, треньорът на..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..