Европейската доброволческа служба (ЕДС), заедно с „Фондация 42“, организират социални мероприятия за чужденци, живеещи и работещи в България. Идеята е да се създаде среда, в която те могат да общуват с други чужденци, които живеят тук и същевременно да се срещат и с българи. Такова събитие е и Survival BG ("Оцеляване в БГ"), чиито организатори са сърбинът Данило Далович и испанката Алба Мартос-Роса.
Те споделиха за Радио България мислите и чувствата си за живота и хората тук.
Първото нещо, което е привлякло вниманието на Алба, е българският език, който никога преди не била чувала. Идвайки в България тя осъзнава, че хората са външно по-резервирани от испанците. Алба намира за особено забележително българското чувството за хумор. Хората в България са по-спокойни в сравнение с родната му Сърбия, коментира Данило. За да се адаптира тук, Алба разчита изключително на помощ от приятели, които живеят отдавна в София, а Данило казва: Започнах да уча български. Когато живеете в чужда страна, за да улесните живота си е много важно да знаете езика. И така – стъпка по стъпка изграждате своя собствена среда и е много по-лесно да опознаете града, хората, езика... всичко.
Данило идва от малък град в Сърбия, така че на въпроса какво му харесва най-много в България, първото нещо, за което се сеща, е красивата ни столица:София е наистина красива, старият град не е напълно разрушен и има твърде много археологически останки. А страната ви има и чудни планини. Така че, ако иска,човек винаги може да намери нещо, което да направи. Също така ми харесва, че София ни дава възможност да отидем на различни събития – кино, театър, спорт или само на разходка, обяснява младият мъж.
За испанката Алба студените зими са предизвикателство, така че на всеки новодошъл препоръчва да си купува топли дрехи. Интересниса разсъжденията й за това с какво България е специална за нея:
Аз идвам от Западна Европа и ние сме много егоцентрични, когато става въпрос за историята. Така е... Учих история в колежа, но не знам много за тази част от Европа и нейната история. Така че тук имам възможност да науча историята не само на страната, но и на Балканите.
Двамата младежи не са решили дали искат да останат тук, когато проектът им свърши, но Алба казва, че непременно ще отнесе със себе си кашон, пълен с буркани от любимата лютеница.
Лорена също като Данило е от съседна на България страна – от Трансилвания в Румъния и живее в България от около година и половина. Тя обича хората, пътуванията и да опознава нови култури. На 22 годинирешава, че животът й е скучен и идва в България по програма, базирана на доброволци. Първите неща, които я изненадват, са загадъчната ни азбука и хората. Впечатлена е от младите хора и намира циничните им шеги за завладяващо интересни. А най-незабравимите моменти за нея са пътешествията на автостоп с приятели: Никога преди това в живота си не съм пътувала на автостоп. В региона, в който живея в Румъния, непременно трябва да платите нещо на шофьора.В България на автостоп сме пътували до Варна, Разлог, Банско. Беше прекрасно преживяване за мен и всички истории, които чух в автомобилите, бяха незабравими.
Ян Уейър също е още един от участниците в "Оцеляване в БГ". Той е от германския град Хамбург и живее в България от около 2 години. Ян, който работи като консултант за различни компании, се озовава случайно у нас, но с времето решава да остане. Според него българите са много гостоприемни хора. Неочаквано за Ян се оказва откритието, че страната ни има богата култура и история. Кулинарните традиции също са близки. Например германците обичат салата, която е много подобна на шопската и алкохолна напитка като българската ракия. За разлика от сънародниците му обаче, българите са по-живи хора и това много му харесва.
Преди съм живял в Съединените щати и Великобритания и сега съм тук. Освен ако не сте в малко селце в провинцията, като цяло София е много международно място, споделя Ян.
За младия мъж най-големия проблем все още е езиковата бариера. Въпреки това, той вече е запознат с кирилицата. Дори може да чете, но знае, че за да научи български, има нужда от повече усилие. А за това какво е допринесла България за живота му, отговаря:Преди всичко, има много икономически възможности, защото България е съвсем нова в ЕС. Като цяло свободната икономика е чудесно място за извършване на някакъв бизнес тук и има много възможности в тази насока, обяснява той.
Снимки: survivalbg.info
Разширяването на свързаността между България и Турция е инвестиция в развитието на целия регион. Това заяви президентът Румен Радев на среща с министъра на външните работи на Турция Хакан Фидан в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността...
Черноморската ни община Варна се представя на Международното изложение за туризъм и пътувания Tourism & Travel Expo , което се провежда в Кишинев, Молдова. Община Варна, заедно с още 11 български компании и общини, участват на информационен щанд..
В рамките на операцията Thunder, координирана от Интерпол и Световната митническа организация, агенция "Митници" е задържала 100 леопардови гекона и 243 тарантули. Операцията е проведена през периода 11.11.2024 г. – 06.12.2024 г. с участието на..
Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..