Денят на българската просвета култура и славянската писменост – 24 май, е един от малкото празници у нас, които не ни противопоставят във вечния спор между „фили“ и „фоби“. Фактът, че нито един политик досега не си позволява да използва този ден за извличане на политически дивиденти, също е достоен за уважение. Сигурно ще се запитате, какви са ползите от това, щом като държавата неглижира многобройните проблеми в секторите „Култура“ и „Образование“? И вероятно ще сте прави да сте скептични, че нещо ще се промени с още няколко дискусии или разговори. И все пак, може би е редно да повярваме, че промяната е възможна и ще се случи. Нужна е само по-силна вяра и единство.
Всяко дете може да постигне високи резултати в училище, стига да е достатъчно мотивирано и заинтригувано. Решението за това е просто и изисква единствено промяна в нагласата към новите игрови и интерактивни методи на обучение. Те отдавна са част от всекидневието на стотици хиляди ученици из цял свят, а постепенно си проправят път и у нас. С тяхна помощ учениците неусетно, ефективно и трайно усвояват информацията, от която се нуждаят. Освен от нови технологии обаче, образованието у нас спешно се нуждае от млади хора, които имат желание да се върнат в училище като учители. Статистиката сочи, че младите учители, заети в сектора са 0,61 на сто, а средната възраст на преподавателите у нас е 50 години. Данните на синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“ са още по-стряскащи. Според тях около 25 000 учители са в пенсионна възраст и броят им ще се увеличава. Причините за слабия интерес към професията са няколко. Основен фактор си остава заплащането, което, въпреки ежегодната индексация, остава недостатъчно за усилията и условията на труд, в които работят учителите. Сигурността е друг важен елемент, заради който желаещите да се посветят на учениците намаляват. Проблемът с агресията сред децата, която се наблюдава на все по-ранна възраст, се задълбочава и почти всеки ден към злободневните теми се добавя нов случай на ударен или заплашен учител. Тези посегателства се отразяват зле върху здравето и работата на преподавателя и разрушават както личния авторитет, така и престижа на професията. Нужни са спешни мерки за преустановяване на тази вредна за всички тенденция, която вместо в храм на знанието, превръща училищата в бойно поле. Умението да се бием и да се противопоставяме на всичко, до което се докоснем, не ни прави победители, както често погрешно смятаме. Ключът към победата се крие единствено в знанието. Затова ролята на учителя, както в миналото, така и в наши дни, е толкова важна. Всеки от нас някога е бил ученик и си спомня с усмивка или пък не за някои от своите преподаватели. За част от забележките или похвалите, които е получавал и в крайна сметка им прощава всичко, заради което някога им се е сърдил. Те завинаги оставят отпечатък в сърцето му и се превръщат в светъл пример за подражание. Съзнавайки важността на добрите примери, които ще променят отношението и интереса на обществото към образованието, екипът на образователната платформа „Училища.бг“, започна национална кампания „Будителите“. Тя ще продължи една година, а каква е нейната цел, разказва един от инициаторите и – Румен Бакалов:
Идеята на платформата е всеки да може да номинира човек от сферата на образованието. Дали ще бъде учител в детската градина или в прогимназията, няма никакво значение. Дали ще го номинират негови колеги, ученици или родители, също не е важно. Важното е ние да успеем да покажем тези хора. Нашата кампания не цели някой от тях да бъде победител, а да покажем възможно най-много добри практики от образованието. Участниците получават само една значка, на която пише „Будител“. Няма надпревара и всеки, който е номиниран, е победител, защото хората в неговото обкръжение виждат изключителния подход в образованието, който той има и им е показал.
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с напредването на деня ще намалее. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4° – по-високи..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..