Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалните мрежи –трамплинът към върха за новите музикални идоли

БНР Новини

Недостигът на специалисти, както и липсата на мотивация за изучаване на определени специалности, е проблем, който става все по-осезаем. Основната причина за това е, че въпреки важността им, уменията, които придобиват студентите, избрали да бъдат инженери например, остават на практика неприложими заради невъзможността да си намерят работа. Това бе един от изводите на конференцията „Образованието и музикалният мениджмънт – иновативни подходи“, организирана от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК), която се проведе в Националната музикална академия в София. По думите на Миглена Никифорова – главен експерт в „Национална агенция за професионално образование и обучение“, в момента се обсъждат промени в Закона за професионалното образование и обучение, една от които касае въвеждането на списък с професии, в които има недостиг на кадри. Той ще може да бъде актуализиран ежегодно, а заедно с това ще продължи и работата по създаване на специален регистър на защитените професии. Повод за тази дискусия бе представянето на Международния проект Live Skills, който се развива по линия на програма „Еразъм +“.




Момчил ГеоргиевТози проект обединява усилията на представители от четири страни в името на това да се създадат иновативни програми, които да подпомогнат обучението в средното училище, професионалното обучение в областта на изпълнителските изкуства и аудиовизуалните медии, уточнява Момчил Георгиев, генерален секретар на БАРОК. Ще се създадат нови програми, които ще бъдат добавени към досегашните, свързани с работата в дигитална среда и културното предприемачество. Програмите са уредени по стандартите на всяка от страните, които участват – Гърция, България, Румъния и Великобритания.

Момчил Георгиев предвижда създаването на три нови учебни програми за музикалните училища в направленията звуков дизайн и видеомонтаж. По този начин още като ученици, бъдещите музиканти ще могат да се запознаят с най-новите тенденции в двете области, които са от особено значение за бъдещата им реализация. Друг аспект е все по-малката роля на посредниците в налагането и утвърждаването на нови изпълнители. Голям принос за това имат социалните мрежи, тъй като с един профил или фен страница новите музикални идоли достигат до милиони потребители в цял свят и набират популярност за часове. Често, за да бъдат в центъра на вниманието, не са им необходими дори особени гласови данни, тъй като всеки звук от  песните им може да се преработи с помощта на програми. Така след няколко дни певецът е готов да завладее сърцата на своите фенове, за които нерядко дори качеството не е от значение. Фактът, че свалят любимата си музика от интернет в MP3 формат, показва, че критериите им за качествен звук са доста занижени. Този проблем няма да изчезне нито утре, нито след 10 или 20 години, но това не бива да отказва онези, които композират стойностна музика. Да бъдеш продуцент на собственото си творчество е трудно и изисква много работа и лишения, но едно е сигурно – имаш свободата да изразиш себе си по най-добрия начин.

Снимки: live-skills.eu и БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Деветият фестивал “Опера на върховете” в Белоградчик ще почете Джакомо Пучини

Сред мащабните природни декори на Белоградчишките скали от днес до 18 август ще се състои деветото издание на фестивала “Опера на върховете”. Празникът за меломаните е организиран от Софийската опера и балет. Фестивалът ще бъде открит с операта..

публикувано на 02.08.24 в 08:55
Костадин Кисьов от Смолян

Звукът на гайдата ще се носи над Илинденските поляни по случай събора в село Гела

Петнайсетчасова програма с автентична родопска музика ще озвучи Илинденските поляни по случай традиционния събор в село Гела от днес до неделя. Очаква се гайдарското надсвирване, алеята на занаятите и конкурсът за най-дълго музициране на..

публикувано на 02.08.24 в 08:05

Биг Бендът на БНР и певците Васил Петров и Валерия Стоянова откриват международния джаз фест в Боровец

От 2 до 7 август ще се проведе третото издание на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Музикалният форум вече е традиция в културния календар на планинския ни курорт. Според директора на фестивала д-р Татяна Илиева "Енергията на..

публикувано на 02.08.24 в 06:10