Вашата капела е на върха на европейското хорово изкуство – тези думи на чешкия композитор Верослав Нойман са само част от възторжените оценки по повод успешните изяви на забележителния български хор. „Полифония“ е своеобразен рекордьор на награди от престижни европейски конкурси: „Нека пеят народите“, Би Би Си, Лондон (1970), „Гуидо д’Арецо“ – Италия (1971), „Бела Барток“ – Унгария (1976), Международен хоров фестивал – Варна (1977), шест първи награди във всички категории на конкурса в гр. Гориция, Италия (1986) и още много отличия от Чехия, Испания, Гърция, Германия, Австрия. Зад дългия списък стои вдъхновеното творчество на гласовитите певици и техния първи диригент Ивелин Димитров, който отдава 40 години на хора. Известен е и като композитор на симфонични, камерни, хорови творби. След завършване на Националната музикална академия той се посвещава на работата с деца – преподава солфеж на малките певци в хор „Бодра смяна“. Общуването с личност като Ивелин Димитров оставя диря за цял живот – споделя Катя Диманова, една от хористките. – Той не само изгради вкуса и отношението ни към музиката, той оформи нашия начин на живот, стила ни на общуване. Под палката му „Полифония“ изпълнява музика от всички епохи. Многобройни са съвместните изпълнения с Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Софийската филхармония, СО на БНР.
От 10 години диригент на прочутия хор е Людмила Герова, която следва завета на своя учител: Ние работим единствено заради любовта си към музиката. Наред с диригентската си дарба тя е изявена камерна певица, както и дългогодишен продуцент на оперна музика в БНР.
Началото се постави, когато напуснахме „Бодра смяна“ поради възраст – разказва г-жа Герова. – Решихме да си направим наш състав. Поканихме за диригент г-н Димитров. В часовете по солфеж в той работеше по уникалната система за нотно ограмотяване на Борис Тричков и развиваше импровизаторските ни умения. Първоначално движеше една показалка по тоновата стълбица според измислена от него мелодия. После пеехме двуглас с две показалки, стигали сме до четири гласа. Той композираше в момента, а ние пеехме. Участвали сме на международен форум на учителите по музика в Москва. Те не можеха да повярват, че всичко е импровизирано и не е предварително заучен урок. Този метод скъсява подготвителния период и бързо се достига до съществената част – интерпретацията. На международните конкурси печелехме награди с парични суми. Със своя дял Ивелин купуваше ноти за репертоара. Голяма част от него са песни от Предкласиката. Мечтаехме да ги чуем в истинската среда, за която са написани. Бяхме много щастливи, когато ни разрешиха да пеем в катедралата „Сан Марко“ във Венеция, „Св.Петър“ в Рим, в църквите в Несебър.
Осъществили сме десетки премиери на български творби на прегледа „Нова българска музика“, пеем и обработки на народни песни от Красимир Кюркчийски, Иван Спасов, Николай Кауфман. Преди години бяхме поканени в радиопредаване в гр. Льовен, Белгия. Като завършихме изпълнението на „Замръкнала Яна“ от Кюркчийски чухме необичаен тътен. Оказа се, че това е тропане с крака от възторг. Когато взехме първа награда на Международния фестивал в гр. Корк, Ирландия, на летището срещнахме председателя на журито – професор в Лондонската консерватория. Когато ни приближи, той свали шапката си и дълбоко се поклони на Ивелин. В Гориция пък сравниха пеенето ни с еолови флейти – старинни инструменти, които звучат меко и нежно.
За юбилея си „Полифония“ изнесе концерти София, Пловдив. Предстоят още участия. Хористите планират пътуване до Силистра – родното място на Ивелин Димитров, където той е много ценен. Неговият баща е основател на хор „Седянка“ – състав със 70-годишна история. Благодарни са на ръководството на читалище „Алеко Константинов“ в София, където репетират.
По повод 50-годишнината излезе книгата на Божана Димитрова „Ивелин Димитров и „Полифония“, която разказва за историята и успехите на хора. Подзаглавието е „Песни пред олтара на времето“ – така се нарича една от знаковите творби на маестрото, посветена на неговия хор.Турнето "30 години Б.Т.Р. ", с което една от най-значимите рок групи на България празнува своя юбилей, ще завърши не с един, а с два концерта в Зала 1 на НДК. Поради големия интерес към първия – на 20 ноември, и разпродаването на билетите месец..
Групата Канела е позната отпреди години, но през 2022 г. формацията е обновена като състав и записва първата си песен "Фея". Последваха "Винаги", "Цветя" и "Пръстен", която присъстваше повече от месец в класацията БНР ТОП 20. В момента група..
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Деси Добрева не за първи път се обръща към една от вечните български песни. След като преди години в "Двама" певицата представи своя версия на "Вървят..