Музикантите и танцьорите от Котел спечелиха призовото място на престижния конкурс „Златен карагьоз“ в гр. Бурса, Турция. Този пореден успех на представителния музикално-танцов състав е признание за високото ниво на първото в България и на Балканите училище за фолклор „Филип Кутев“ в старопланинския град.
За 50-годишната си история Националното училище за фолклорни изкуства е подготвило поколения талантливи музиканти, певци, танцьори. Днес много от тях са известни диригенти, аранжори, певци, инструменталисти, танцьори, хореографи, преподаватели у нас и по света. Наред със специализираното обучение, училището организира богата концертна дейност у нас и в чужбина, с идеята да се популяризират традиционната ни музика и танц на високо художествено ниво. Многобройни са участията на отделни солисти и представителните му състави на наши и международни конкурси и фестивали, ознаменувани с престижни награди и отличия. От няколко години в НУФИ “Филип Кутев“ се провеждат националните конкурси „Златна гега“ и „Песенна дъга“, които привличат деца и младежи от страната, чиито умения се оценяват от авторитетно жури. Изучаването на българските танци в котленското училище започва през 1998 г. Преди дни 20-годишнината на тази специалност беше ознаменувана с успеха на Международния конкурс „Златен карагьоз“ – първо място за танцьорите и музикантите. Повече подробности разказва г-жа Янка Дочева – артистичен мениджър на НУФИ „Филип Кутев“:
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни пътешественици, халвата е била разпространен десерт по българските земи още през XVI век . Нашенската й..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в..