Неотдавна зала № 1 в НДК събра част от феновете на българската фюжън формация „Акага“. По време на двучасовия концерт на сцената се качиха около 18 музиканти, които са дали своя принос за развитието на групата през 27-годишната ѝ творческа кариера. Много танци, хубави песни и инструментални пиеси дадоха повод за чудесно настроение на публиката. Георги Велев, един от тромпетистите, който е в „Акага“ още от самото ѝ създаване, споделя за избора на песните, които включиха музикантите в програмата, както и още интересна информация за бандата:
Изборът ни беше между седем албума, тъй като сега по повод този концерт издадохме нов, в който включихме неиздавани до момента песни. Той съдържа 11 пиеси и е в CD формат и винил. Замисълът ни бе да изпълним песни от трите периода на групата. Така направихме една ретроспекция. Разбира се, за да бъде пълна, поканихме и музикантите, които са свирили с нас във времето. Започнахме концерта с инструменталните ни пиеси, тъй като преди 27 години стартирахме като инструментална формация. След това феновете ни чуха и песни от средния период със съответните инструменталисти, били с нас тогава. И най-накрая завършихме със сегашния състав. Когато се събрахме, бяхме на 17-18 години и всички бяхме минали през класическото музикално образование. Мисля, че това е важно, колкото и на дадени моменти да дава своето ограничение. Но именно музикалното образование ни научи на дисциплина и правила. Това беше важно за нас. Първият ни албум беше изцяло инструментален, но си давам сметка с днешна дата, че и сега звучи актуално и модерно.
Специално за концерта от Ванкувър долетя Кристиян Александров (ударни), на клавишните беше Ясен Велчев, също бивш член на бандата. Калин Вельов (перкусии), Огнян Весков (китара), Цветан Недяляков (китара) и Емил Таслев (ударни) също бяха сред поканените инструменталисти. Единствено цугтромбонистът Георги Корназов, също сред основните създатели на групата, не успя да се присъедини към останалите на концерта. Той е един от най-изявените джаз музиканти на Франция през последните 25 години.
През годините музикантите от „Акага“ са свирили на фестивали у нас и в чужбина, включително и в Монтрьо. Концертирали са и в Русия, в Болшой театър, заедно със Софийска филхармония и „Мистерията на българските гласове“.
От 11 години „Акага“ е в постоянен състав Красимир Куртев (бас, вокал), Иво Казасов (тромпет, вокал), Георги Велев (тромпет, вокал), Красимир Кирилов-Джоджо (тромбон, вокал), Димитър Митев-Дънди (барабани), Петър Главанов (китари), Калин Петров (клавишни).
Концертът на 9 октомври бе един от най-мащабните проекти на фюжън формацията и бе мултимедиен.
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо Младенов, и нямат търпение да представят новите си песни от техния съвсем нов албум "Несломен"...
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства, международни организации и НПО да поставят фокуса на общественото внимание върху този проблем, чиито реален..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три десетилетия от основаването си. Създател и диригент на хора е проф. Стефан Драгостинов, който и този..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..