Пословично красива е природата на Родопа планина. Едно от дивните ѝ кътчета е землището на Девин. Изключително е водното му богатство от лековити минерални извори – повече от 15. А от гледките на „Ягодинската пещера“, Чудните мостове, Триградското ждрело, „Дяволското гърло“, археологическите паметници на тракийската култура, спира дъхът на всеки природолюбител и турист. Не по-малко е чудото на родопската музика, с типичната за нея каба гайда. Това е характерният старинен инструмент за Родопите, отличаващ се с ниското си звучене. Интересно е, че се среща само тук. Вековна е традицията да се свири от стари и млади на каба гайда, която съпровожда и гласовитите родопски певци. Преди десетилетия в Родопите беше създаден световноизвестният оркестър „100 каба гайди“, често попълван от млади инструменталисти от района. Принос за приобщаването на съвременните деца към гайдата има ръководителят на детския оркестър от гр. Девин – Емил Чолаков.
Гайдарският състав е създаден в далечната 1956 г. от Апостол Кисьов, основателят на „100 каба гайди“. По същото време той поставя началото на първата школа в Девин, която обучава деца не само на гайда, но и на кавал, тамбура – инструменти, които също се срещат в Родопите. По-късно той се мести в Смолян, където също създава школа, както и ансамбъл „Родопа“. А в Девин негов последователи и ръководители са Стоян Юруков. Детският гайдарски оркестър през годините е ръководен и от известния гайдар Васил Бебелеков, заминал по-късно за САЩ, починал наскоро. Паун Кушлев също е бил преподавател, както и Манол Ташков, който е водил кръжоци в цялата Девинска община. От него аз поех гайдарския оркестър в началото на 90-те години на м. в. когато завърших НУФИ – Широка лъка. Ръководя го и до днес. С гордост мога да кажа, че до ден днешен не сме прекъсвали своята дейност. Мисля, че така ще бъде и занапред, за да съхраним и популяризираме гайдарството в нашата страна. Не пропускаме съборите на Рожен, в Копривщица. Ходили сме в Гърция, Испания. Участвали сме в рекорда на Гинес – „333 каба гайди“, с което много се гордеем. Едно от най-големите ни постижения е наградата от Министерството на културата за принос за опазване и популяризиране на националната културна идентичност и вписването ни в националната представителна листа за нематериалното културно наследство през 2016 г.
След успеха на "Любов като небе", която 12 седмици беше най-излъчваната българска песен, Миро ни поднася нов сингъл. "Нежен" е плод на изненадващо сътрудничество – тук певецът работи с Кристиан Костов, който през 2017 г. представи България на..
Биг бендът на Българското национално радио открива тази вечер новия си сезон в Първо студио с музика на пианиста, композитор и продуцент Димитър Бодуров. Заедно с музикантите от бенда, който ще свири под палката на Антони Дончев, на сцената ще..
Дара Екимова представя забележителни професионални постижения. Младата певица успя за година и половина да направи 16 нови песни, които събра в дебютен албум, озаглавен "Тази стая". Малко преди премиерата му в началото на октомври, тя издаде..
Той работи една от най-престижните и най-интересните професии. Лицето му е познато по цял свят, но хората обикновено си го представят с долепена до..
Групата Канела е позната отпреди години, но през 2022 г. формацията е обновена като състав и записва първата си песен "Фея". Последваха "Винаги",..