Полицията работи с много деца, те невинаги са извършители на престъпление, подчерта Благородна Макева, зам.-директор на Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР, на заключителното събитие по проект за превенция на детската престъпност, съфинансиран от швейцарското правителство. Благодарение на програмата, която продължи пет години, през 2016 и 2017 година бяха създадени над двеста детски полицейски управления в цялата страна. В тях повече от 4500 деца между 8 и 12 години преминаха специална обучителна програма за лична безопасност и адекватно поведение в критични ситуации, нетърпимост към противообществените деяния, познаване на гражданските си права и задължения. Информацията от съвместната дейност между деца и полиция е качена на специална интернет страница "Детска сигурност" към сайта на МВР. Тя е разработена от ученици и предоставя полезни и актуални съвети както на деца и родители, така и на специалистите, работещи с деца.
Според старши комисар Благородна Макева, създаването на Детските полицейски управления както и актуализирането на Националната полицейска обучителна програма "Работа на полицията в училищата", в рамките на българо-швейцарския проект вече дават успешни резултати:
Проектът, който е част от тематичен фонд „Сигурност“ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, възлиза на 730 хиляди швейцарски франка, от които 15 на сто са от българска страна. В резултат на съвместната работа между Главна дирекция на българската полиция и Полицейската академия в швейцарския град Саватан е създадена национална информационна база данни за регистриране на случаи на деца в конфликт със закона и жертви на престъпление. Подпомогнато е и техническото обновяване на детските педагогически стаи в страната. В обучителните програми за превенцията на младежката престъпност полицейските експерти са изнесли над осем хиляди лекции пред близо 140 000 деца от цяла България.
Един от обучителните модули в Детското полицейско управление, освен долекарската помощ и детската полицейска защита, е и пътната безопасност. Всяка година имаме специален ден, в който нареждаме празни столове за децата, загубили живота си по пътищата на страната. Радваме се, че в рамките на този проект има много силно желание за участие от страна на децата в Детските полицейски управления. След като анкетирахме над 7000 души, участвали в Детското полицейско управление, сред които учители, родители и ученици, над 85 на сто от родителите отчитат промяна в поведението на децата си. Учителите също наблюдават разлика в поведението на децата, участвали в проекта и тези, които не са се включили. Това силно ни обнадеждава да продължим работата в тази насока.
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание. На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..