Макар и малко над 30-те, Стилиян Киров има впечатляваща професионална биография. От есента на 2017 г. е музикален директор на Illinois Philharmonic – Chicago's Southland. На такава позиция е и в още два оркестъра в САЩ. През същата година печели и първа награда на Debut Berlin Concert Competition и прави своя дебют в Berlin Philharmonic Hall.
На 17 януари, в зала „България“ Стилиян за пръв път ще дирижира Софийската филхармония. В програмата: увертюра „Леонора 3“ от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за пиано и оркестър № 2 от Ференц Лист и Симфония № 4 от Йоханес Брамс. Солистка в клавирния концерт е Петра Холендер-Погади – “една от най-обещаващите пианистки от своето поколение, със завидна виртуозност и изключително сценично присъствие“ според критиките, цитирани от организаторите.
Първата репетиция (на 14 януари) със Софийската филхармония беше наистина много хубаво преживяване – чудесен ансамбъл, великолепна атмосфера на работа, душевно музициране, което е много важно. Истинска радост е да съм тук, вкъщи. Някога ходех всеки четвъртък на концертите на Филхармонията. Много невероятни спомени, много открития, много вдъхновения съм получил тук, в тази зала – споделя младият диригент
Както много деца у нас, Стилиян започва да свири на пиано в ранна възраст– едва на 5 години. Имах няколко учителки. Всички те допринесоха за изграждането ми, но най-много дължа на проф. Милена Куртева, при която учих до 13-14-годишна възраст – казва Стилиян. След това е приет в Националното музикално училище, където учи пиано и обой, а също и дирижиране при Деян Павлов.
Там остава три години, но отново идва момент на „удобство“, което за него е знак, че трябва да промени нещо. Напуска без да има друга работа, а току-що е станал баща. За щастие, одобрен е за музикален директор на оркестъра „Симфония в До“ – Ню Джърси, където наследява известния български диригент Росен Миланов. Печели същата позиция и в Симфоничния оркестър на Бейкърсфийлд – Калифорния.
Наистина, когато стане „прекалено удобно“, трябва да се търсят нови посоки. Но по-важно е да се насладиш в пълна степен на възможността да работиш с отлични музиканти там, където си в момента. Аз се намирам точно на такъв етап сега – да правя музика, да се развивам като артист. Както Бърнард Хайтинк, един от моите най-уважавани ментори, каза, търсенето никога не спира. Това е красотата на нашата професия. Защото колкото и добре да познаваш произведението, което изпълняваш, винаги откриваш нещо ново.
Песента "Любов и вино" беше представена от звездата на родната естрада Йорданка Христова през 2023 г., дни преди 14 февруари. Както датата, така и песента обединяват два празника – на виното, и на любовта: "Какво е виното без любовта? Какво..
Любовта – основното вдъхновение за много творци – е дала импулс на Кристина Дончева за песента ѝ "Обичам те". Тя е и автор на музиката и текста, разказващ много лична история. Думите идват при Кристина още през 2018 г. под формата на стихотворение. То..
"Концерт с авторска музика е чудесен начин човек да отбележи рождения си ден" – казва с усмивка един от най-именитите и креативни джаз музиканти на българската сцена, перкусионистът Христо Йоцов. Казана дума хвърлен камък! За трета поредна година..
Песента "Любов и вино" беше представена от звездата на родната естрада Йорданка Христова през 2023 г., дни преди 14 февруари. Както датата, така и..
Любовта – основното вдъхновение за много творци – е дала импулс на Кристина Дончева за песента ѝ "Обичам те". Тя е и автор на музиката и текста,..