На 16 януари т. г. в сградата на Съюза на българските журналисти със съдействието на асоциацията за приятелство „България-Куба“ се проведе среща на посланичката на Куба у нас Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан с журналисти и приятели на Острова на свободата. В неформална обстановка посланичката разказа за Куба днес, 60 години след революцията, както бе обявена темата на срещата.
Революцията в Куба побеждава на 1 януари 1959 г., сваляйки от власт диктатора Фулхенсио Батиста. Две години по-късно САЩ къса дипломатически отношения с острова, а през 1962 г. въвежда срещу него пълно ембарго, което остава в сила до днес. Мнозина се питат, как успяваме да оцелеем. Отговорът е – благодарение на силата на кубинския народ, а така също на голямата международна солидарност по отношение на Куба. За нашата страна е изключително важна и подкрепата на България през всичките тези години“, – коментира кубинската посланичка.
Допълва, че в годините след победата на революцията хиляди българи – специалисти в различни области, са работили в Куба и са помагали за изграждането на социалната и икономическата система в страната. На част от тях децата им се раждат на кубинска земя или срещат там своите половинки, имат внуци, които са кубинци. Затова връзката между Куба и България е много специална, подчертава Каридад Ямира Куето Милиан.
Днес Куба вижда в науката възможност за преодоляване на икономическите проблеми на страната. Успехите на кубинската наука са добре известни по света – в областта на биотехнологиите, лекарствата срещу рака, туберкулозата, диабета. Кубинските лекари също играят важна роля в световното здравеопазване. Те отиват в Африка да се борят срещу ебола, в Хаити, в различни части на Латинска Америка, където местните лекари не искат да отиват, в най-откъснатите райони на Амазония, посочва кубинската посланичка. Всъщност, може би това е добра сфера за евентуално бъдещо сътрудничество между нашите две страни, предвид кризата с медицинските кадри, която изпитва България?
Каридад Ямира Куето Милиан връчи акредитивните си писма на президента Румен Радев в края на ноември 2018 г. Затова Радио България я попита какви ще бъдат приоритетите в работата ѝ като посланик на Куба в нашата страна. А тя отговори: Първата ми задача е да съдействам за развитието на приятелските отношения и разбирателството между нашите два народа, уважението, независимо от нашите различия, да съсредоточим вниманието си на това, което ни обединява и да оставим настрана това, което може да ни разделя. Това е основната задача на дипломацията. Също така ще се съсредоточа върху възобновяването на икономическите и търговските връзки, възможностите за инвестиции, връзките в областта на културата и образованието.
По време на срещата кубинската посланичка се спря и на други актуални теми, като тази за румънското европредседателство и за Европа на две скорости. Една от изключително обсъжданите тези дни теми е поемането на председателството на Съвета на ЕС от Румъния на ротационен принцип. Някои казват, че тя не е готова за европредседателството. Много е важно обаче Румъния да бъде подкрепена. Ние сме убедени, че всяка страна, колкото и малка да е тя, трябва да има равен шанс. Куба вярва, че силата на Европа е в нейното единство, и че не трябва да има Европа на две скорости, изтъкна Каридад Ямира Куето Милиан.
Състоянието на публичните финанси е изключително тревожно. По думите на финансовия министър Теменужка Петкова, дефицитът е 18 млрд. лв, затова не се предвиждат разходи за изграждане на инфраструктура. Петкова изтъкна, че, колкото по-дълго няма редовен..
В брой 36 на предаването слушайте: Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..
Подкрепата за ГЕРБ е 26.0%. Лидерът на партията Бойко Борисов се ползва с най-високо доверие сред политиците - 24.4%, но и със значително недоверие - 49.4%, сочи представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 15 до 20 януари. "Продължаваме..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...