Само след няколко месеца първият изцяло български орган ще изпита своята мощ, енергия и обсебваща сила в Музея с кристалите.
Сред природните богатства на музея “Земята и хората” един млад български музикант преследва сизифовската си мечта и сам строи орган. И макар царят на инструментите отдавна да звучи в някои концертни зали, те до един са изработени в чужбина и единствено сглобени у нас.
Чалъмите на органостроителството – както се нарича изработването на най-големия музикален инструмент, Росен научава от специализираната литература, която му предлага проф. Нева Кръстева и от интернет. Но най-вече “крадейки” занаят от германския органостроител Йенс Щайнхоф, на когото помага да ремонтира органа в концертната зала на академията и да монтира по-малкия му събрат в един от кабинетите.
От 2009 г. Росен започва да събира материали, машини, инструменти, подготвяйки се да осъществи мечтата си. Трябва да разбираш от металообработване, от дърводелство, но най-вече да бъдеш на ниво в музикантската част – да имаш усет и да знаеш къде и как да разположиш всяка секция на органа, добавя той.
Инструментът ще има 31 регистъра, два мануала и стандартна педална клавиатура. Близо 2000 тръби ще бъдат разположени върху фасадата. Половината от тях вече са готови, както и рамката – основа на органа и въздушните камери. Освен това с майка ми изработихме турбината и стигнахме до меха, който е главният резервоар, разпределящ въздуха. Колко време обаче остава до пълното изработване на органа – това за мен е най-сложният въпрос. В смелите си предвиждания смятах, че ще приключа до една година, но вече надвишавам втората, а инструментът все още не е засвирил. Все пак се надявам до няколко месеца той да зазвучи с основните си регистри, които са между 20 и 25. А за останалите и за довършването на облика на целия инструмент ще се наложи търсенето на финансова помощ.
В западните страни един орган струва между милион и 1,5 млн. лева. Росен обаче строи своя инструмент, разчитайки единствено на помощта на семейството си. Директорът на музея Чавдар Начев казва, че не е искал средства от Министерството на културата, а за кампания за спомоществователство ще мисли, когато органът бъде готов.
Снимки: Диана Цанкова
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал име и на най-новия му албум, събрал десет негови песни. Певецът разказва, че е работил по тази..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му препятствия и предизвикателства. "Това е история за пътя нагоре – труден, но пълен с надежда...
Мери Бойс Бенд изпълняват обещанието си да изпият лятото докрай с новата си песен "Събуди ме чак през май". Верни на себе си, в навечерието на зимата музикантите ни потапят в топли емоции, характерни за всичките им песни от последните вече три..
"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от..