Какво е бъдещето на обществените медии в контекста на новите обществени потребности и подготвени ли са те за предизвикателствата на цифровата ера, в която живеем? С този въпрос, чийто отговор остана отворен, бе открита съвместната конференция на БНР и БНТ. Първият общ форум, организиран от двете обществени медии в България, провокира голям интерес сред журналисти, медийни анализатори, народни представители, бивши и настоящи членове на Съвета за електронни медии, неправителствени организации и международни експерти. Със своите изказвания и въпроси те допринесоха за ползотворната дискусия, слагайки пръст в множеството рани на родния медиен пейзаж. Сред темите, засегнати по време на конференцията, бяха както финансирането на обществените медии, така и необходимостта от преосмисляне на мисията им и хармонизирането на правната рамка в съответствие с новите реалности. Председателят на Обществения съвет на Българското национално радио Райна Константинова заяви, че финансирането на една обществена медия е ключов въпрос за нейната независимост и допълни:
Според Райна Константинова, липсата на готова формула пречи на обществените медии да правят онзи уникален продукт, за който искаме да ни вярват, който да развлича и да е сигурен.
В интервю за Радио България, директорът на дирекция „Правна и човешки ресурси“ в БНР Милен Митев също засегна финансовия проблем, пред който са изправени ръководствата на БНР и БНТ:
Според Милен Митев, методът на финансиране е въпрос, който трябва да бъде решен на национално ниво у нас, а за да се стигне до каквато и да било промяна, е необходим широк обществен консенсус.
Специален гост на форума „Бъдещето на обществените медии в цифровата ера“ бе и ръководителят на радиодепартамента на Европейския съюз за радио и телевизия Греъм Диксън, който изтъкна, че за всяка от 70-те обществени медии, членуващи в съюза, е особено важно да запази и поддържа интереса и доверието на своята аудитория. Това е възможно само, ако те продължат да осигуряват плурализъм на мненията и гледните точки по различни проблеми, засягащи дневния ред на обществото. Пред Радио България Диксън коментира кой е истинският проблем с фалшивите новини и какви са начините, по които потребителите могат да се предпазят от тях:
Истинският проблем е именно това, че щом нещо вече е излязло някъде, то няма как да бъде спряно, а също така и скоростта, с която лъжите се разпространяват из целия свят. Смятам, че ще можем да се защитим от фалшивите новини като повишим осведомеността на обществото. Хората не бива да стоят пасивно и да възприемат всичко, което им се поднася, а да могат да го погледнат критично.
Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..
Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..
В неделя още през нощта синоптичната обстановка в страната ще се усложни. В Южна България, Предбалкана и Лудогорието ще има валежи от сняг. Значителни ще са количествата в Югозападна България и южните склонове на Родопите и ще се образува нова..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Метеорологичната обстановка в южната половина от страната остава усложнена. С временни прекъсвания, снеговалежът ще продължи, прогнозират синоптиците от..