Какво е бъдещето на обществените медии в контекста на новите обществени потребности и подготвени ли са те за предизвикателствата на цифровата ера, в която живеем? С този въпрос, чийто отговор остана отворен, бе открита съвместната конференция на БНР и БНТ. Първият общ форум, организиран от двете обществени медии в България, провокира голям интерес сред журналисти, медийни анализатори, народни представители, бивши и настоящи членове на Съвета за електронни медии, неправителствени организации и международни експерти. Със своите изказвания и въпроси те допринесоха за ползотворната дискусия, слагайки пръст в множеството рани на родния медиен пейзаж. Сред темите, засегнати по време на конференцията, бяха както финансирането на обществените медии, така и необходимостта от преосмисляне на мисията им и хармонизирането на правната рамка в съответствие с новите реалности. Председателят на Обществения съвет на Българското национално радио Райна Константинова заяви, че финансирането на една обществена медия е ключов въпрос за нейната независимост и допълни:
Според Райна Константинова, липсата на готова формула пречи на обществените медии да правят онзи уникален продукт, за който искаме да ни вярват, който да развлича и да е сигурен.
В интервю за Радио България, директорът на дирекция „Правна и човешки ресурси“ в БНР Милен Митев също засегна финансовия проблем, пред който са изправени ръководствата на БНР и БНТ:
Според Милен Митев, методът на финансиране е въпрос, който трябва да бъде решен на национално ниво у нас, а за да се стигне до каквато и да било промяна, е необходим широк обществен консенсус.
Специален гост на форума „Бъдещето на обществените медии в цифровата ера“ бе и ръководителят на радиодепартамента на Европейския съюз за радио и телевизия Греъм Диксън, който изтъкна, че за всяка от 70-те обществени медии, членуващи в съюза, е особено важно да запази и поддържа интереса и доверието на своята аудитория. Това е възможно само, ако те продължат да осигуряват плурализъм на мненията и гледните точки по различни проблеми, засягащи дневния ред на обществото. Пред Радио България Диксън коментира кой е истинският проблем с фалшивите новини и какви са начините, по които потребителите могат да се предпазят от тях:
Истинският проблем е именно това, че щом нещо вече е излязло някъде, то няма как да бъде спряно, а също така и скоростта, с която лъжите се разпространяват из целия свят. Смятам, че ще можем да се защитим от фалшивите новини като повишим осведомеността на обществото. Хората не бива да стоят пасивно и да възприемат всичко, което им се поднася, а да могат да го погледнат критично.
Частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала "Струма" , при която загинаха 45 души от Северна Македония има и Агенция "Пътна инфраструктура", реши Окръжният съд в Перник. Катастрофата стана около 2.00 ч. на 23 ноември 2021 г., на 31-ия..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..
След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Метеорологичната обстановка в южната половина от страната остава усложнена. С временни прекъсвания, снеговалежът ще продължи, прогнозират синоптиците от..