Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Късчета българска памет, събрани в стъклени плаки

Марко БлизнаковВ началото на ХХ в., когато България поема самостоятелно по пътя на развитието си, един млад българин на име Марко Близнаков е изпратен от цар Фердинанд на специализация в Италия. По това време било практика управниците да провождат даровити българи да се учат в чужбина, за да допринесат с натрупания си опит за изграждането на съвременна България. СнимкаПо думите на изкуствоведа Райна Дамяни тези начетени и ерудирани българи развивали истинска културна дипломация.

Марко Близнаков е един много фин, благороден, красив човек, напомнящ с осанката и стила си портретите на Вазов – отбелязва Райна Дамяни. Потомък е на стар възрожденски род от Стара Загора и е смятан за един от родоначалниците на българското корабно дело.

В Италия Близнаков е завладян от чара на младата благородничка Петронила Венециани и се жени за нея. Двамата идват в България и заживяват в Бургас, където Близнаков участва в строителството на пристанището. След време двамата се връщат в Италия, където Марко, заедно с писателя Итало Звево, съпруг на сестрата на Петронила – Ливия, ръководи корабостроителницата на Венециани в Триест. Там се запознава и с ирландския писател Джеймс Джойс, който е поканен да преподава английски на децата на двете семейства.

Това е една историческа житейска история, която се превръща в сериозен път на дипломацията, казва Райна Дамяни, защото с времето Близнаков се превръща в родоначалник на фамилия, дала на Италия цяла плеяда от дипломати. В Италия Близнаков изпълнява и функциите на почетен български консул. Той изнася сказки за България, като за илюстрация използва специални стъклени плаки, запечатали различни етнографски, културни и географски фрагменти от българската история в началото на 20-те години на XX век.

Тези стъклени плаки той е прожектирал в обществото, на дипломати, на интелектуалци, на политици. По този начин с тях е представял България в тази доста романтична, но не измислена светлина.



Близо век след създаването им, през 1999 г., 37-те плаки се връщат отново в България, благодарение на внучката на Марко Близнаков Надежда, която решава да ги дари на български музей. Тогава нейният син – Силвио де Микиели Витури, споделя намеренията на майка си с българката Ирина Дилкова, с която работи от дълги години. Тя предлага да дарят семейната реликва на Фондация „Ценности“, ръководена от Антонина Стоянова, съпруга на българския президент по онова време Петър Стоянов. 

Двадесет години по-късно документалните кадри, събрали частици от миналото ни, пропити с историята на семейство Близнаков, съвсем скоро ще бъдат показани на българската публика в престижното столично арт пространство „Квадрат 500“ на Националната художествена галерия. Неин куратор е Райна Дамяни, а координатор на цялостния проект е журналистката Магдалена Гигова. В необикновената експозиция, озаглавена „България през стъклото на времето“, участва и дарителката Надежда Близнаков. Заради преклонната ѝ 95 годишна възраст журналистката, кинематографист и пътешественик Милена Кънева и Ирина Дилкова пътуват до Италия и правят филм за нея.

Надежда Близнаков като дете в Стара Загора, облечена в тракийска носия. Милена Кънева и Ирина Дилкова с Надежда Близнаков днес.
Част от лентата, в която Надежда разказва историята на своя дядо, ще бъде прожектирана на самата изложба. Диапозитивите са дигитализирани от известния фотограф Иво Хаджимишев, а текстовете под тях са подготвени и обяснени от етнолога Анелия Милушева. Оригиналните стъклени плаки са събрани в специална витрина, където посетителите ще могат да проследят тяхната история, паралелно с разказа на внучката на Марко Бизнаков. Разбира се проектът, замислен от Фондация „Ценности“, не спира до тук:

Ние представяме късчета българска памет – подчертава Райна Дамяни. – Идеята е тази изложба да се превърне в пътуващ проект, да намери своето място в културния календар на задграничните ни културни центрове и институции. Тя може да бъде експонирана в музеи на Европа, национални библиотеки и всеки път аз като куратор си представям, че ще изглежда по различен начин.

Официалното откриване на "България през стъклото на времето" е на 8 февруари, като експозицията ще продължи до 7 април 2019 г.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Живи" картини разказват приказка в изложбата "Митология на моя аквариум"

Столичната Червена къща представя изложба от "живи" картини, които разказват приказка за светлата промяна, която всеки може да донесе на света. Експозицията озаглавена "Митология на моя аквариум" е своеобразен късометражен филм, който и може да бъде..

публикувано на 28.12.24 в 07:25

Ново столично читалище ще носи името на Кирил Маричков

От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков. Това съобщи пред БНР бившата водеща на едно от популярните преди време телевизионни предавания "Море..

публикувано на 25.12.24 в 14:58

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25