Билковите антиоксиданти са на път да се превърнат в алтернатива на витамините и минералите – до този извод стига международен екип от учени, сред които е и доц. Николай Цветков от Института по молекулярна биология към Българската академия на науките. Изследването е публикувано през януари т. г. в авторитетно научно списание – Oxidative Medicine and Cellular Longevity.
Антиоксидантите представляват биохимични вещества, които попадат в човешкия организъм чрез хранителни продукти и му се отразяват благоприятно. Основното им свойство е да унищожават свободните радикали, породени от токсини, тежки метали, токсични съединения. По този начин антиоксидантите ни предпазват от вируси, бактерии и подобряват имунната ни система.
Направихме библиометрично изследване на около 300 хиляди публикации от последния половин век и установихме, че интересът на учените е изместен от витамините и минералите към природните съединения, каквито са куркуминът, ресвератролът и цистеинът – разказва за работата си в международния екип доц. Николай Цветков. – Тези изследвания на индивидуални природни молекули се дължат основно на факта, че учените все още не са достигнали до желания ефект с намирането на различни витамини, с действието на различни минерали от природен произход. И затова през последните години те решават да изучат по-обстойно действието им, включително страничните им ефекти и техния метаболизъм.
Екипът, ръководен от българския молекулярен биолог проф. Атанас Атанасов от катедрата по фармакогнозия към Виенския университет, установява, че учените все по-често насочват вниманието си върху растителните антиоксиданти и използването им за борба с т. нар. оксидативен стрес, причинен от натрупването на свободни радикали в организма. Според изследователите, продуктите с растителен произход като куркумина в куркумата и ресвератрола в червеното вино могат да имат огромен потенциал, ако се приложат самостоятелно или комбинирано за профилактика и лечение на редица болести, включително диабет и рак.
Правени са множество изследвания и с куркумина и ресвератрола, но засега не е достигнат желания резултат – казва още доц. Николай Цветков. – Все още е твърде рано да се твърди, че тези съединения биха могли да се използват самостоятелно или въобще като медикаменти. Но пък може да се каже, че огромна част от изследванията са оптимистични – без да се твърди, че вече са на път да станат хит при лечението на редица заболявания. Подобни съединения като ресвератрола и куркумина се метаболизират много силно в човешкия организъм – бързо се разграждат по различни пътища, но са и много трудно водоразтворими. Затова и при приемането им през устата тези съединения не достигат максимални концентрации, които биха довели до някакъв ефект. Важно е да се знае също така, че понякога антиоксидантите имат и обратен – прооксидативен, ефект.
Доц. Николай Цветков добавя, че вече се прибягва и до нанотехнологии, за да може природните съединения да станат по-достъпни за нашия организъм. Добре е да си набавяме антиоксидантите чрез храната, смята той. Боровинките, ягодите, спанакът, цвеклото, фасулът, натуралният шоколад са все продукти, богати на полезните съединения.
Международният екип, включващ учени от България, Румъния, Хонконг и Египет, ще продължи съвместната си работа и през тази година. Те ще работят над проект, твърде иновативен и пръв по рода си у нас, насочен към създаването на нови хибридни молекули срещу паркинсон, алцхаймер и други невродегенеративни заболявания.
Снимки: архив
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..
Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..