Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените, оставили отпечатък в сърцето на Христо Ботев

Образът на великия поет, публицист и революционер придобива плътност в ново издание, посветено на неговите вдъхновителки

Описват жените, докоснали най-нежните душевни струни на гениалния поет Христо Ботев, като забележителни и одухотворени. Те са не само красиви и начетени, но и отдадени на висши идеали. Кои са те и защо остават в сянката на поета? От малкото биографични данни, достигнали до наши дни, познаваме донякъде образа на неговата съпруга Венета. Дълги години ни е внушавано, че гениалният български поет и революционер е толкова завладян от идеята за освобождение на България от турско робство, че в сърцето му няма място за любов към жена. А като доказателство към тези твърдения изследователите му изтъкват стихотворението „До моето първо либе“, в което поетът казва на любимата си, че не може да мисли за любов, докато народът му страда. Но ако се вгледаме по-дълбоко в творчеството на Ботев откриваме любовта във всичките ѝ измерения. Именно такава е идеята на издателя Пламен Тотев, който преиздава стихосбирката на любимия възрожденски български поет, за да разкрие любовта, която вдъхновява написването на всеки стих:


В книгата, която нарекохме „До моето първо либе“, като прочутото стихотворение на Ботев, ние публикуваме и всички останали стихотворения и разкриваме обстоятелствата около тяхното написване. Включваме и студия на Людмила Габровска, в която разказваме за жените, които е обичал Христо Ботев. Опитахме се да покажем зад застиналия учебникарски образ на Ботев – човека, който е имал своите вълнения. Изясняваме и обстоятелствата, които са го подтикнали да тръгне по този път и да напише тези стихотворения.

По думите на Пламен Тотев сред биографиите на Ботев няма издание, което да разкрива женските образи, вдъхновили поета и да подчертава тяхното значение за културното развитие на България. В новия сборник Людмила Габровска, посредством автентични исторически източници, изгражда с особена прецизност и документална точност образите на жените, оставили отпечатък в сърцето на Ботев:

Мария Горанова (Мина)Парашкева ШушуловаНаистина го показваме в една малко позната светлина като мъж, който е обичал и за когото любовта е била вдъхновение. Людмила Габровска успя да издири слабо известни факти. Книгата е едно малко, изключително привлекателно и изящно издание. Цветните илюстрации са от картини на Ралица Денчева, забележителна съвременна художничка. В нея има и много автентични снимки и фотографии на жените, които е обичал Ботев. Читателят може не само да види как са изглеждали, но и да проследи пресечната им точка с поета Ботев. Жените, които оставят следа в живота му са три. Първата е Парашкева Шушулова, учителка, получила образованието си в Русия. Изключително интелигентна и начетена и може би това са качествата, които привличат Ботев. Двамата се запознават в Русия, по-късно се срещат в Калофер, където тя е учителка. Често ги срещат заедно, което не се приемало с добро око в едно затворено патриархално общество като калоферското по онова време. Още тогава тази връзка дава поводи да се търси на кого е посветено „До моето първо либе“. Дали на Парашкева Шушулова или на следващата любима на Ботев, Мария Горанова или както са я наричали близките и́ Мина?

Съвременните хипотези клонят към Мина, защото точно тя е имала този „глас чуден“, за който става дума в стихотворението. Тя получава образованието си в Прага и въпреки, че там я очаква бляскава музикална кариера, предпочита да се върне в България, защото смята, че мисията ѝ е да помага за образованието и еманципацията на жените в родината си. Нещо, което по онова време – втората половина на XIX век, дори звучи скандално. Третата жена е Венета, изключително силна жена, която въпреки порядките на обществото се разделя с първия си съпруг и бяга с детето си в Румъния. Там среща Христо Ботев и плътно застава до него. Приема неговите идеи и го подкрепя по пътя, който поема. Това е може би сбъднатият образ за любимата от стихотворението „До моето първо либе“, отбелязва Пламен Тотев и продължава:

Венета със сина си Димитър и дъщеря си Иванка
Наистина се опитваме да излезем извън стандартния образ на Ботев, за да бъде възприет като човек от плът и кръв. Ние не търсим някаква сензация, а логика, нишка на развитието. Това не е обикновен сборник от събрани факти, а разказ чрез историята на Ботев и любовите, които е преживял.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Луксозното издание е от поредицата на изд. „Персей”, която разказва обстоятелствата около създаването на шедьоврите на големите български поети Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Иван Вазов, Димчо Дебелянов. Заедно с изданието за Ботев излизат и нови тиражи на „Не бой се и ела” на Яворов, „Аз искам да те помня все така” на Дебелянов, „Любовта е златен сън” на Вазов.

Снимки: Дарина Григорова и архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тетяна Станева

Фестивалът "ОКО" има мисия – да покаже на българите какво става в Украйна

Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази  възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..

публикувано на 08.11.24 в 12:15
Художник: Андрей Янев. 

Снимка: Художествена галерия „Христо Цокев“

“Мостове” свързват 84 съвременни художници в Националното живописно триенале в Габрово

Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..

публикувано на 08.11.24 в 06:10

В София представят книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу

Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..

публикувано на 06.11.24 в 07:05