Преди година Мария Юрукова открива своята екологична кауза – онази малка грижа за природата, с която да допринесе светът да стане чудно място за живот.
Кампанията “Плети с тениска” се ражда в отговор на потискаща статистика, според която текстилната индустрия е втората най-замърсяваща в света. Потребителите обаче могат съществено да намалят щетите от това производство, ако удължават живота на изделията или ги преработват. Аз самата вървя в тази посока и използвам отпадъчните материали, за да произвеждам нова продукция, казва Мария, която плете с лентички от стари тениски красиви предмети за дома и офиса.
За да се посвети на каузата “Плети с тениска”, Мария напуска работата си на криминален психолог и създава своя онлайн магазин за ръчно изработени екопродукти. За една година успява да събере близо 400 кг. стари дрехи, да дари една десета от тях на други организации, да организира четири работилници за рециклиране на текстил, да участва в международна конференция, да спечели първо място в конкурса “Иновация в действие” и с всичко това да спести огромно количество вода, химикали и вредни емисии. Най-голямата ѝ гордост обаче е образователната игра gEco, която създава заедно с детската психоложка Преслава Биковска.
Играта цели да създаде екологично поведение у децата – разказва Мария Юрукова. – Засега я упражняваме, посещавайки училищата, но междувременно събираме средства за създаването на платформа, чрез която да може да се играе и от дистанция. По принцип децата не се задълбочават в даден процес, когато единствено се информират, докато чрез нашата игра ние хем ги информираме, хем ги вкарваме в процеса. Така те изпълняват мисии в реалния живот, свързани с опазването на околната среда, и се научават да пазят чистота, да забелязват боклуците на улицата, да се замислят къде да ги изхвърлят, а не просто да знаят, че жълтият контейнер служи за разделното събиране на някакъв отпадък.
Според Мария природосъобразният начин на живот е личен избор, който се свежда до това да се погрижим за себе си. Самата тя от тийнейджър се облича с дрехи втора употреба и не разбира защо хората дават толкова пари, щом могат да си намерят качествен продукт на много по-ниска цена. В хранителния магазин пък пазарува с торбичка за многократна употреба и се старае да избягва пластмасовите изделия.
Смятам, че се повишава информираността и хората все повече се замислят за поведението си спрямо околната среда – казва Мария. – Със сигурност обаче има какво още да се желае, особено по отношение на пластмасата. Затова и чрез кампанията си целя да формирам едно по-отговорно потребителско поведение. Т. е., купувайки си дреха или някакъв предмет, човек да се замисли дали наистина се нуждае от тях, от какъв магазин пазарува, къде след време ще изхвърли непотребните изделия.
Ако искате да дарите старите си дрехи на Мария, можете да я намерите в социалните мрежи. По този начин не само ще се отнесете отговорно към природата, но и ще допринесете за малко повече уют и красота около всички нас.
Снимки: личен архив
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
В събота през страната ни ще премине студен атмосферен фронт с валежи. В Северна България преваляванията ще бъдат от дъжд и сняг, в Горнотракийската низина и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана, високите полета на Западна България и в..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните..