Очаква ли ни нова глобална криза – икономическа, дългова, финансова, и как световната заплаха ще се отрази на страната ни. Отговор на този въпрос потърсиха вчера икономисти, бизнесмени и представители на властта на кръгла маса, организирана от Висшето училище по застраховане и финанси, но така и не достигнаха единно мнение.
Докато в Европа през т.г. се очертава понижаване на икономическите показатели, у нас тенденцията е обратната, стана ясно от думите на Марияна Николова, вицепремиер по икономическата и демографската политика. Прогнозата е за забавяне на икономическия растеж в Европа през 2019 г. – каза тя. – На този фон прогнозата за България е за леко ускоряване на растежа на икономиката. Последните данни на Евростат показват, че засега икономиката ни се представя по-добре от средното за ЕС ниво. Но, от друга страна, ѝ трябват по-бързи темпове, за да догони жизнения стандарт в Западна Европа.
Съществуват някои регионални тенденции, които имат глобално отражение – каза още зам.-министърът. - Например състоянието на китайската икономика, Брекзит – но тук виждам по-скоро възможности да привлечем инвестиции, тъй като местните компании се оглеждат към нас, отношенията Русия – Украйна. В тази сфера обаче трябва да бъдем много внимателни, защото прекомерните санкционни режими могат да намерят пряко отражение върху българската икономика. Разбира се, ние като член на ЕС ще се борим това да не се случи, но истината е, че сме зависими от доставките на енергийни ресурси. В по-локален мащаб пък проблемни могат да се окажат отношенията Косово – Сърбия.
Моето предположение е, че ще говорим за регионализация и ние ще бъдем много по-силни, когато сме в регионален мащаб заедно с ЕС – подчерта той. – Именно затова и поставихме темата за присъединяването ни към еврозоната. Предимствата на България в момента са в устойчивия икономически растеж с прогноза 3,7% през 2019 г., в добрия ни кредитен рейтинг и във факта, че се намираме на трето място в Евросъюза по финансова стабилност.
Доц. Даниела Бобева, която изнесе основния доклад, обаче не споделя оптимизма на хората от властта. Ако попитаме който и да е човек от улицата дали идва нова криза, той ще ни се изсмее и ще каже – ние от 30 г. все сме в криза, заяви тя. По думите ѝ, сред симптомите за задаваща се криза у нас са забавянето на икономическия растеж до 2,7% през третото тримесечие на м.г. и смяната на модела на растежа, който се влияе от вътрешното търсене. Близо 45 на сто от БВП се създава от мултинационални компании и по този канал също могат да навлязат шокове, добави икономистката. Тя предвижда три най-вероятни сценария за България.
Ако обаче си сложим розовите очила, през тях може и да видим икономически растеж от 2,5-3% през тази и следващата година, приемане през юли във валутния механизъм и като резултат - спад на икономиката вместо рецесия и криза, прогнозира още Даниела Бобева.
Снимки: БГНЕС
Ваксини срещу Covid-19 на стойност над 145 млн. лв. са били бракувани в периода 2022-2024 г. Това се разбира от отговор на депутатски въпрос на служебния здравен министър Галя Кондева. Става дума за повече от 5 млн. дози ваксини на седем компании,..
С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..
Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата “Как се пише” на Българското национално радио очаква отговори на този въпрос от своите слушатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите...
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Столичната зоологическа градина се похвали с рекорден брой животни, родени през 2024 г. “ Нашата глутница от вълци се увеличи с девет млади вълчета...