Фестивалът за съвременна клавирна музика ppIANISSIMO ще се проведе между 22 март и 7 април, в края на три поредни седмици. Концертите са в Първо студио на БНР и концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“, както и един – в Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“-Пловдив.
ppIANISSIMO продължава на 29 март с клавирен рецитал на Котаро Фукума от Япония. Сред произведенията, които ще изпълни той, са и специално създадени за случая творби от Сомей Сато и Албена Врачанска. В програмата участва вокалният ансамбъл Cantanti Dai Monti Verdi с ръководител Северин Василев. Този концерт ще бъде представен на следващия ден и в Пловдив. Част е от официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Следва рециталът „Български прочит на сонатата“ на прекрасната наша пианистка Маргарита Илиева. Тя ще изпълни сонати от български композитори, някои от които са посветени на нея. На 31 март е концертът на Стефка Перифанова (България/Швейцария), в който участвам аз, както и две изпълнителки на маримба – Доротея Димитрова и Здравка Атанасова.
През последния „разширен“ уикенд на фестивала (на 5 април) гостува дуото Керстен Маккол – флейта (Германия/Холандия) и Камелия Миладинова – пиано (България/Холандия). Винаги интересни, винаги предизвикателни в изпълненията си (според проф. Танева), те са сред редовните изпълнители на ppIANISSIMO. Включили са в програмата си творби от Георги Арнаудов, Пиер Булез, Бах и др. Концертът, който продължава фестивалната поредица „Композиторски портрети“ (6 април), е с участието на преподаватели и докторанти от НМА. А композиторът, чийто портрет ще „нарисуват“ с музика, е Стивън Гарднър от Ирландия. Концертът е по инициатива и с подкрепата на посолството на Ирландия у нас.
ppIANISSIMO JAZZ: „Спонтанни импровизации“ е още един традиционен концерт, с който форумът за съвременна музика отдава дължимото на „свободната музика“. На 6 април под това мото ще чуем джаз пианистите Любо Цанев и Константин Костов (България/Германия), които са подготвили „оригинални джаз пиеси, свободни импровизации и… изненади“, както е записано в програмата.
Искам да благодаря изключително много на Националното радио, на Министерството на културата, на Столичната културна програма, на НМА, фондация „Прохелвеция“, Гьоте институт и още редица посолства и фирми, които направиха и това издание възможно – каза в заключение проф. Танева
Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на народни песни от Македонската фолклорна област. "Имах щастието да израсна с песните на..
Преди десетина години в едно телевизионно предаване се появи малко момиче с голям глас. 15-годишната тогава Михаела Маринова днес вече е утвърдена певица, която не престава да се развива като артист. За това време успя да спечели редица награди и..
Вярна на своя характерен етно стил с актуално звучене, Димана Мирчева, позната като DIA,ни поднася най-новия си сингъл – "Късно е". В него певицата и автор на песни надгражда посланията си, както винаги опирайки се на български легенди и вярвания,..
"Концерт с авторска музика е чудесен начин човек да отбележи рождения си ден" – казва с усмивка един от най-именитите и креативни джаз музиканти на..
Песента "Любов и вино" беше представена от звездата на родната естрада Йорданка Христова през 2023 г., дни преди 14 февруари. Както датата, така и..
Любовта – основното вдъхновение за много творци – е дала импулс на Кристина Дончева за песента ѝ "Обичам те". Тя е и автор на музиката и текста,..