Днес, 22 март, отбелязваме Световния ден на водата под мотото „Вода за всички! Всеки е важен!“. Целта е чрез информационни кампании и дискусии да бъде привлечено вниманието към проблемите на милиарди хора по света, които все още нямат равни права за достъп до чиста и безопасна питейна вода. Още преди девет години ООН призна правото на достъп до безопасна и чиста питейна вода и канализация като човешко право, което е от съществено значение за живота и за упражняване на всички човешки права. А това означава – свободен достъп до ползването на този ресурс в достатъчни количества, на достъпни цени за лични и домакински нужди. Въпреки това и днес близо две трети от световното население поне един месец годишно страда от тежък недостиг на вода заради климата, военните конфликти или природните стихии.
През последните години и България на няколко пъти претърпя тежки щети, заради обилни валежи и наводнения. Затова Българската асоциация по водите (БАВ), като организатор на информационните събития, съпътстващи Световния ден на водата, поставя акцент върху проблема с дъждовните води. В календара на тези събития влиза фотоконкурсът „Няма нищо по-хубаво от дъждовното време”:
Тази година се спряхме на темата с дъждовете, защото те са свързани с климатичните промени и, за съжаление, прогнозите на експертите са, че това ще продължи и занапред – отбелязва инж. Иван Иванов, председател на БАВ. – Фотографите, които участват в конкурса, ни изпратиха наистина прекрасни снимки. Темата е интерпретирана в различни посоки. Много радостно е, че във фотоконкурса се включиха и ученици.
Кадрите от конкурса могат да бъдат разгледани на Фейсбук страницата на БАВ, където потребителите избраха десет снимки за традиционната изложба от 50 фотографии, посветени на водата. Останалите 40 са посочени от експертно жури, което определи и победителите. Експозицията е подредена в галерия „Червената точка“ DEPOT FOR ART-София и може да бъде разгледана до 23 март т. г.
Темата за дъждовните води, ползите, но и вредите от тях бе обсъдена и на кръгла маса, организирана от БАВ, един ден преди Деня на водата. Сред предложенията на асоциацията саразделянето на канализацията на дъждовна и битова, както и поставянето под големите асфалтирани пространства на системи,които временно да задържат водата и дори да я пречистват локално, преди да попадне в пречиствателната станция за отпадъчни води.
Според инж. Иванов замърсяването с нитрати заради неправилното използване на торове в земеделието не се контролира достатъчно адекватно в България. А пречистването на водата от тези замърсители, за да се превърне в питейна, е доста скъпо начинание.
Освен че не контролираме достатъчно познатите ни замърсители, трябва да признаем, че има и много нови – казва инж. Иван Иванов. – Широко се разглежда темата за фармацевтичните продукти, които попадат в природните води. Те трудно се улавят, да не говорим за третирането им, а имат пагубно въздействие върху живите организми. Има страни, в които наистина се обръща много сериозно внимание на този проблем. Тук е ролята на сдруженията като БАВ да работят за прилагането тези норми навсякъде.
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните български общности и взаимодействието й с другите институции. След това от мрачната и мъглива София се..
Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" обсъдиха предложения по проект на споразумение за управление. За това съобщиха от ГЕРБ на страницата си във фейсбук. Срещата се е провела в Народното..
През 2024 г. българските ученици завоюваха 91 медала от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания по природни науки. 11 от тях са златни, 40 - сребърни, и 40 - бронзови. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..