Вече 12 години инициативата „Часът на Земята“, която започна в Сидни, продължава да бъде най-масовото световно движение с фокус върху природата. Днес тя вдъхновява хора, общности, дори предприемачи и организации в десетки страни.Целта е всички да покажат по видим начин със символичното изключване на осветлението за един час на 30 март, своето отношение към проблема с промените в климата. Кампанията, която в България се организира от Световния фонд за дивата природа (WWF), е призив към всеки един от нас да се замисли как използва природните ресурси и да се ангажира с опазването им за идните поколения:
В София „Часът на Земята“ започва още от 10 ч. сутринта, в Градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“. Там отваря врати фермерски пазар „От нашата ферма с любов за вас“, който на практика показва как опазването на природата може да вдъхнови създаването на печелившо производство на екологично чисти продукти. В този дух са и тематичните работилници на пазара, където посетителите могат да се включат във варенето на сладко, създаването на играчки от восък или пък в направата на сурови крекери. Идеята на това е всеки сам да се докосне до даровете на природата и да проследи процеса как една суровина се превръща в питателна храна, отбелязва Константин Христов и допълва:
Това е особено ценно, за да направим връзката с природата и да разберем защо трябва да я опазваме. В съседство до градината, на площад „Батенберг“, ще бъдат разкрити и мобилни пунктове за събиране на текстил и стара техника, с които ние искаме да призовем всички хора, които имат непотребни вещи, дрехи или някаква техника, която вече няма да използват – да я отнесат там за рециклиране.
През целия ден организацията на българските скаути ще участва с различни инициативи, посветени на опазването на природата. Точно в „Часа на Земята“ – 20.30 ч. пред Народния театър „Иван Вазов“, когато започва угасването на светлините на София, WWF кани столичани и гости на акустичен концерт и традиционното огнено шоу. За запалените планинари е подготвен нощен поход до Витоша:
Това е черешката на тортата. За любителите на суровата природна красота, WWF и Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС) организират нощно изкачване на Черни връх с челници. То се провежда за трета поредна година, но въпреки това интересът става все по-сериозен. Сборният пункт е пред хижа Алеко в 19.30 ч., като маршрутът е специално подбран според метеорологичната обстановка. Връщането е в 21.30. Участниците трябва да бъдат добре екипирани, да носят челници и да не забравят доброто си настроение. Заедно с нас ще бъде Момчил Панайотов, който освен председател на БАССЕС е част от спасителната служба, която ще се грижи за сигурността на похода.
С групата ще се движат и представители на WWF България, които ще разказват допълнителни интересни подробности, както за самата инициатива, така и за амбициозната си природозащитна дейност в българските гори. Целта на похода е да бъде показана силната връзка между природата и хората и да привлече вниманието към опазването на нейните ресурси.
Още за каузата „Часът на земята“, можете да прочетете тук.
Снимки: БГНЕС и архив
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..