Състезанието ще се проведе от 19 до 23 май в Плевен. Организатор е Плевенската филхармония, с подкрепата на Министерството на културата и община Плевен. Младите изпълнители, които биха искали да участват, все още имат време да се подготвят, както и да подадат документи – срокът е до 2 май. Създаден по идея на самата Гена Димитрова, конкурсът досега е имал две издания. За първи път се провежда през 2006 година, след като голямата ни оперна певица си отиде от този свят. Вторият конкурс е през 2009 г. Следва доста дълга пауза, през която много изтъкнати плевенчани се опитват да намерят средства и да активизират обществеността в града, за да възстановят форума. Подробности научаваме от Августина Серафимова – музиколог на Плевенската филхармония и член на организационния екип:
Председател на журито тази година е Найден Тодоров – директор на Софийската филхармония (и диригент на заключителния концерт). Заедно с него ще работят известните ни оперни певци и педагози Александрина Милчева, Дарина Такова, Калуди Калудов, както и австрийският оперен режисьор и продуцент Адриан Холендер.
Регламентът като цяло е спазен така, както са го разработили Гена Димитрова и Георги Нотев – казва още г-жа Серафимова. – Независимо, че конкурсът е замислен като национален, още на второто издание се явиха чуждестранни студенти от НМА „Панчо Владигеров“. Затова сега също решихме да направим конкурса с международно участие. Това може би най-много отговоря на името, което носи, защото Гена Димитрова беше човек на изкуството, но и „човек на света“. В състезанието могат да участват мъже и жени, навършили 18 години. Жените трябва да са не по-възрастни от 32 г., мъжете – не по-възрастни от 35 г. Както на всеки конкурс, прослушванията се осъществяват по реда на жребий. На първия тур кандидатите трябва да изпълнят една ария и кабалетапо избор, както и песен от български композитор. А на втория тур – ария от Моцарт и ария по избор, различна от материала, представен в първи тур. Всички арии и песни трябва да бъдат изпълнени в оригинал (текст и музика), в съпровод на пиано.Заключителният концерт е на 23 май, в навечерието на нашия светъл празник - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Ще се изявят наградените участници, съпровождани от Плевенската филхармония.
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..