Седмицата на гората, от 1 до 7 април, тази година се провежда под наслов: „140 години история и традиции в грижата за бъдещето на гората“. Програмата включва разнообразни инициативи на Изпълнителната агенция по горите, Лесотехническия университет и образователни институции в цялата страна. Сред множеството събития, посветени на гората, са традиционното масово залесяване на 4 април, творчески работилници за деца, семинари, беседи и изложби за горите, организирани от горските стопанства и парковите дирекции в страната. През настоящата година в държавните горски територии е планирано залесяване върху обща площ от 15 000 дка, в т. ч. 5400 дка за възстановяване на унищожени гори от болести, пожари и други природни въздействия. Предвидени са и дейности за подпомагане на естественото възобновяване върху обща площ от 64 200 дка.
При откриването на Седмицата на гората в Благоевград директорът на Изпълнителната агенция по горите Мирослав Джупаров отбеляза: Зад гърба си имаме забележителна история – 140 години от създаването на централна горска служба в България, 120 години от началото на горския печат, както и 110 години от сдружаването на българските лесовъди. Благодарение на хора като тях, във времето, когато много от традициите се изгубиха, лесовъдската колегия успя да съхрани изконното си право да създава, отглежда и стопанисва високопродуктивни и жизнени гори. Да сме продължители на сътвореното от нашите предшественици е голяма отговорност и в същото време силна мотивация
Как възниква идеята за Седмица на гората?
Още през далечната 1911 г. в изданието на Дружеството на българските лесовъди „Горски преглед“ е мотивирана идеята за Празник на гората, който да залегне в уредбата на новия Закон за горите. Законът да уреди два празника на залесяване през годината – единия през есента, а другия през пролетта – в които всеки по-възрастен от 15 г. български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените от лесничействата места."
Идеята добива конкретна форма през 1925 г. с приемането на осмия поред Закон за горите, когато е учреден и първият празник на залесяването. Основна задача на честването му е доброволен труд в цяла България, която спешно се нуждае от залесяване на оголените планински склонове и озеленяване на градовете и селата.
Първият Празник на залесяването е на Благовещение същата година и честването му започва тържествено с молебен пред храма „Св. Александър Невски“. Засадени са 420 000 горски фиданки, посети са 20 кг горски семена. На следващата година те нарастват на 3 120 000 броя млади дръвчета и 208 кг семена.
През следващото денонощие облачността ще се увеличи. След полунощ вятърът ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София – около 5°, а максималните – между 8° и 13°, в София – около 11°...
Деветнайсет души са задържани през тази нощ за притежание на наркотици при специализирана полицейска операция на територията на София, съобщиха от МВР. По време на проверката на 30 нощни заведения и на над 300 души са иззети канабис, екстази и над..
Заупокойна панихида за Архангелова задушница беше отслужена от патриарх Даниил във Военния музей-костница на софийските Централни гробища. В посланието си той заяви, че днес спомняме паметта на всички наши воини: “ Те са пример за всички нас и са..
Кратки текстове на руски и немски език от сайта на Радио България, станаха част от урока за Деня на народните будители на ученици от 81 СУ "Виктор Юго"..
Спорове в Хърватия около изпращането на военни в мисията на НАТО в подкрепа на Украйна Заместник генералният секретар на НАТО Борис..
В събота , 2 ноември, минималните температури ще са между 5° и 10°, на места в низините и котловините между 1° и 4°, в София - около 4°. През деня..