Седмицата на гората, от 1 до 7 април, тази година се провежда под наслов: „140 години история и традиции в грижата за бъдещето на гората“. Програмата включва разнообразни инициативи на Изпълнителната агенция по горите, Лесотехническия университет и образователни институции в цялата страна. Сред множеството събития, посветени на гората, са традиционното масово залесяване на 4 април, творчески работилници за деца, семинари, беседи и изложби за горите, организирани от горските стопанства и парковите дирекции в страната. През настоящата година в държавните горски територии е планирано залесяване върху обща площ от 15 000 дка, в т. ч. 5400 дка за възстановяване на унищожени гори от болести, пожари и други природни въздействия. Предвидени са и дейности за подпомагане на естественото възобновяване върху обща площ от 64 200 дка.
При откриването на Седмицата на гората в Благоевград директорът на Изпълнителната агенция по горите Мирослав Джупаров отбеляза: Зад гърба си имаме забележителна история – 140 години от създаването на централна горска служба в България, 120 години от началото на горския печат, както и 110 години от сдружаването на българските лесовъди. Благодарение на хора като тях, във времето, когато много от традициите се изгубиха, лесовъдската колегия успя да съхрани изконното си право да създава, отглежда и стопанисва високопродуктивни и жизнени гори. Да сме продължители на сътвореното от нашите предшественици е голяма отговорност и в същото време силна мотивация
Как възниква идеята за Седмица на гората?
Още през далечната 1911 г. в изданието на Дружеството на българските лесовъди „Горски преглед“ е мотивирана идеята за Празник на гората, който да залегне в уредбата на новия Закон за горите. Законът да уреди два празника на залесяване през годината – единия през есента, а другия през пролетта – в които всеки по-възрастен от 15 г. български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените от лесничействата места."
Идеята добива конкретна форма през 1925 г. с приемането на осмия поред Закон за горите, когато е учреден и първият празник на залесяването. Основна задача на честването му е доброволен труд в цяла България, която спешно се нуждае от залесяване на оголените планински склонове и озеленяване на градовете и селата.
Първият Празник на залесяването е на Благовещение същата година и честването му започва тържествено с молебен пред храма „Св. Александър Невски“. Засадени са 420 000 горски фиданки, посети са 20 кг горски семена. На следващата година те нарастват на 3 120 000 броя млади дръвчета и 208 кг семена.
Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният Зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България . Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
В неделя, над повечето райони в Западна и Централна България облачността значително ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево и почти тихо. В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има намалена видимост и на отделни места..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..