Българското национално радио е домакин на провеждащата се в Националния дворец на културата 25-та Радиоасамблея на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Основан през 1950 година, съюзът е най-голямата професионална асоциация, обединяваща 73 обществени медии от Европа, а асоциирани членове са медии от Азия, Африка и САЩ. Българското национално радио и Българската национална телевизия стават част от него от 1 януари 1993 година. Събитието е знаково за България, защото форум от подобен ранг се провежда за първи път у нас – тук са представители на 44 обществени медии от 39 държави от Европа, Азия и Африка.
Дълбоко вярвам, че ако искате противоотрова срещу фалшивите новини, това са медии като Българското национално радио. Ако искате културата ви да е представена многостранно, това също са обществените медии. Ако искате да обединявате хората, това пак са обществените медии и те трябва да имат съответното финансиране. Всички знаем, че обществената сфера е подложена на съкращения, но наистина мисля, че си струва да се подкрепят обществените медии и това време дойде, изтъкна пред БНР президентът на EBU лорд Тони Хол.
В своето изказване генералният директор на БНР Александър Велев подчерта, че въпреки предизвикателствата, свързани с финансирането на обществените медии, Националното радио е постигнало немалко, за да запази доверието на своята аудитория, както и да привлече нови слушатели:
През последните две години инвестирахме средства и в развитието на уеб сайта на радиото. През изминалата година, посещенията в него нараснаха с 54%, а в края ѝ направихме нов дизайн на своите страници, което само за месец донесе 34% ръст на посещаемостта. Следващата стъпка, която предприехме е насочена към присъствието ни в социалните мрежи – Фейсбук и в другите социални медии, и по този начин привличаме по-млада аудитория. Как го правим? – организираме събития извън сградата на радиото. Създадохме и една музикална класация „БНР ТОП 20“, която стана много популярна у нас. Тя е посветена на новата българска музика. Организираме концерти на открито и с нашите оркестри. Поддържаме новинарско съдържание и във вайбър, което също е начин да привлечем млада аудитория. Също така излъчваме на живо в социалните мрежи нашето седмично политическо предаване „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“. Правим и предавания, в по-големи студия, в които каним и публика на живо. Имаме и Радио България, което сме трансформирали в сайт на 9 чужди езика.
Генералният директор на EBU Ноел Къран изтъкна, че едно от най-важните неща, които отличават обществената от комерсиалната медия е съдържанието, което тя създава и фактът, че е винаги е източник на достоверна и проверена информация. Медийният директор на EBU Жан Филип де Тендер допълни, че достоверната информация остава най-ефикасното оръжие на журналистите срещу фалшивите новини. Що се отнася до развитието на EBU, Къран смята, че в днешния свят, в който технологичния прогрес се случва толкова бързо, за организацията е важно да има свои партньори извън нея. Такива според него трябва да бъдат големите стрийминг платформи, чието влияние и присъствие онлайн става все по-осезаемо. В заключение генералният директор на EBU заяви, че организацията не изневерява на своите принципи и припомни, че:
Стратегията на EBU e фокусирана върху нуждите на неговите членове. Целта ни е да работим с вас, за вас. Да, имаме противоречия с някои от вас понякога, но винаги чуваме от какво имате нужда.
Форумът продължава и днес с дискусии по теми, свързани с привличането на млада аудитория, както и за възможностите и предизвикателствата пред дигиталното развитие на обществените медии.
Снимки: Ани Петрова
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание. На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
В деня на българското кино -13 януари, в нашата не-визуална, а словесна..