Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данислав Кехайов: „Изкуството ни е близко до земята, до корена, до извора…“

Ансамбъл „Пирин“ с най-високото признание на престижния фестивал в Майорка

Снимка: Mallorca World Folk Festival

Тази година фолклорният ансамбъл „Пирин“ – Благоевград отбелязва 65 години от създаването си. Внушителен е списъкът от награди, завоювани у нас и по света. Сред тях е „Грами“ за участие във втория албум от поредицата „Мистерията на българските гласове“ на швейцарския продуцент Марсел Селие, „Кристална лира“ на СМТДБ, „Нестинарка“ – за принос в българското фолклорно изкуство, „Златен карагьоз“ – Турция и много други. Към богатата си колекция от големи отличия „Пирин“ добави още едно – първа награда от Международния фолклорен фестивал в Палма де Майорка Mallorca World Folk Festival, който се проведе в началото на април. Данислав Кехайов – директор и главен художествен ръководител на ансамбъл „Пирин“, споделя фестивалните си вълнения, както и идеята за предстоящ концерт по повод годишнината на състава.


Наистина нашите изпълнители се представиха достойно на испанския фестивал, който има конкурсен характер. Конкуренцията беше жестока. За пореден път показахме, че българският фолклор е интересен, а и нашите изпълнители се раздадоха на сцената, за което им благодаря. Показаха, че  „Пирин“ е един от най-атрактивните фолклорни ансамбли у нас, една от визитните картички на България, емблема на Благоевград. Конкурсната част беше от няколко етапа и имахме възможност да покажем богата палитра от танци и музика, характерни за различните фолклорни области. Извън програмата също попяхме заедно с колеги и приятели, на срещи с ръководството на фестивала. Беше много мило и приятно. Ние спечелихме не само наградата на международното жури, но и сърцата на хората. Публиката ни аплодираше бурно, ставаше на крака след всяко наше изпълнение, а на финалния концерт беше неописуем възторг. След това излязохме извън залата и извихме българско хоро, на което се хванаха участници от другите страни, нашенци от българската диаспора в Палма…

Сега подготвяме спектакъл, който ще посветим на 65-ия ни рожден ден. Ще покажем някои от най-емблематичните  музикално-танцови постановки, хорови, ансамблови и солови песни, както и нов репертоар. Според мен най-важното е, че ансамбълът има свой стил, който ни прави уникални. Излизайки на сцената, демонстрираме висок професионализъм, а в същото време изкуството ни е близко до земята, до корена, до извора. 

Данислав Кехайов припомни също, че няма кътче на планетата, където да не е стъпил ансамбъл „Пирин“ – над 60 страни по всички континенти. С музика и танци, багри и ритми, „пиринци“  са разкривали богатството на фолклора ни в престижни зали като „Карнеги хол“ – Ню Йорк, „Кенеди център“ – Вашингтон, „Оркестра  хол“ – Чикаго, „Кралица Елизабет“ – Торонто, „Чайковски“ – Москва, „Президенте Алвеар“ – Буенос Айрес и др. За изграждането на репертоара си ансамбълът си е сътрудничил с най-големите творци във фолклорното ни изкуство – композиторите Кирил Стефанов, Александър Кокарешков, Стоян Стоянов, Николай Кауфман, Милчо Василев, Петьо Кръстев, Димитър Христов и др. Не са малко и имената на известните хореографи, оставили следа в репертоара на „Пирин“. Сред тях са Кирил Дженев, Кирил Харалампиев, Кирил Апостолов, Николай Цветков, Тодор Бекирски, Георги Хинов, Георги Каров…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Регионален етнографски музей - Пловдив

Регионалният етнографски музей в Пловдив помага за възраждането на древния занаят плъстене

Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..

публикувано на 13.07.24 в 10:25

Празник на кайсията в Тутракан

Крайдунавският град Тутракан събира производителите на кайсии от региона на традиционния празник "Тутракан - столица на кайсията". Ценителите на вкусния плод си дават среща в неделния ден за 20-а поредна година. Както повелява традицията..

публикувано на 07.07.24 в 08:05

Естер Вилемс – хореограф от Хага: Душата на българина е кодирана в танците

Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..

публикувано на 04.07.24 в 13:55