Българската фондация „Биоразнообразие” изработи нова интерактивна онлайн карта „Пешеходни и велосипедни маршрути в района на Осогово”. Според създателите пограничната планина Осогово е подходяща за разнообразни форми на туризъм (пешеходен, планинско колоездене и др.). Целта на картата е да популяризира природния туризъм в Осогово и да събере на едно място всички познати маршрути там. Представени са 34 пешеходни и 20 велосипедни маршрута, като някои от тях преминават в съседната Влахина планина. Включена е и частта от Европейския велотур „Пътят на Желязната завеса”, преминаваща през Кюстендилското Краище и покрай Осогово. Маршрутите обхващат повечето интересни места в района. Всеки от тях съдържа описание, GPS-следа, височинен профил и снимки.
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..