Тази година се навършват 110 годиниот рождението на прочутата северняшка певица Мита Стойчева. И до днес се носят легенди за прочувствения ѝ глас, омайвал слушателите от ефира на Националното радио и на концертните ѝ изяви. Известно е, че години наред е пътувала с група „Наша песен“. Наред с не по-малко популярните си колеги Борис Машалов, Борис Карлов, Лалка Павлова, Маша Белмустакова, Магда Пушкарова и др. Под знака на 110-годишнината ще премине и поредният национален събор-надпяване „Авлига пее“ (по едноименната й песен) в родното село на певицата – Обединение, община Полски Тръмбеш. Домакин на празника е селското читалище с името „Мита Стойчева-1900“, като знак на признателност и почит към изкуството на знаменитата певица на този край.
Снежанка Йорданова – родственица на голямата певица и секретар на читалището в с. Обединение, сподели:
Моята баба приживе бе направила родословно дърво на нашия род. Оказа се, че тя и Мита Стойчева са първи братовчедки. Разказвала ми е все весели случки от гостуванията им. Моят дядо обичал да си пийва. Отишъл веднъж в София. Пийнал си, но се загубил в града. По пътя, срещайки хора, ги питал: „Къде живее Мита Ганьова“. Знаел, че е известна и мислел, че все някой ще го упъти. Но хората я знаели като Мита Стойчева... Споменът ми за нея е бегъл. Дъщеря ми пее песни на Мита Стойчева. А и на нашия фестивал задължително трябва да се изпълнява нейна песен. Това го прави уникален. Аз живея с този събор. Свърши ли, след една седмица отново почвам да мисля какво ще правя на следващия събор.
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..