Галерия „Сариев” в Пловдив, ще бъде първата, представила България на изложението за съвременно изкуство “LISTE” в Базел, което тази година ще се проведе между 10 и 16 юни. Участието на българска галерия означава, че хората с влияние в съвременното изкуство ще се запознаят отблизо с част от българското творчество.
За да си осигуриш участие на “LISTE”е необходима усилена работа и стратегия за цялостния профил на галерията, казва галеристката Веселина Сариева:
Преди всичко това е голямо признание за нашата галерия. “LISTE” е не просто изложение за съвременно изкуство, а платформа, на която участват галерии от всички континенти и която показва най-младите, най-успешните и най-перспективните галерии и автори в момента. Ежегодно там се събират хора от целия свят, сред които куратори, музейни директори, колекционери, артисти и галеристи, за да проследят новите тенденции. “LISTE” е глобален панаир, който не само показва тенденциите, но ги налага. Да участваш в него е много голяма отговорност.
Организаторите на изложението за съвременно изкуство в Базел държат да имат равно застъпване на основните арт сцени в света. Сред условията за участие, освен сериозната такса, е участие в престижни международни изложения и да имаш фокус върху млади автори, чието развитие си подпомогнал. Галерия „Сариев”, както и ръководената от Веселина Сариева фондация „Отворени изкуства”, работят активно в тази насока. Част от проектите са книгата „Въведение в съвременното изкуство”, издадена на български и на английски език; уебсайтът OpenArtFiles, запознаващ с български автори и галерии, художествена критика и база данни за съвременното изкуство.
Международни медии вече проявяват интерес към българското участие, с което се постига основната цел, а именно – да бъдеш забелязан:
Ние искаме да продължим да участваме на “LISTE” и да дадем пример на други наши колеги, защото пробивът вече е направен. Преди години имаше бум на румънските галерии. В момента там участват три или четири и те са силно забелязани. Мечтата ми е това да се случи и с българското съвременно изкуство.
Според Веселина Сариева по-активното представяне на българското съвременно изкуство би довело у нас колекционери – т.нар. луксозни туристи, които ще купуват произведения на изкуството.
За изложението в Базел галерия „Сариев” е избрала да представи художника Викенти Комитски, който работи между София и Берлин. Комитски е подчертано изявен в асамблажа /композиция от предмети и художествени елементи – цветове, тъкани; сродна е с колажа, но е обемна. бел.ред./. Защо точно той и с какво още впечатлява неговият стил, обяснява Веселина Сариева:
Той е български автор, носител на наградата „База” за млад художник. В момента работи активно и има нова интересна серия творби от асамблажи от предмети, свързани с бита, които той определя между „интернет вандализъм” и „баухаус конструктивизъм”. В тях много често присъстват природни елементи или животни – екзотиката е изключително важна. Поставят се въпроси за ролята на животните днес и какво всъщност представлява екзотиката. Във връзка с неговото участие, изготвяме първия му малък каталог. Комитски не само ще бъде представен в основната секция на панаира, където ще е нашият щанд, но също така беше избран за видеопрограмата на изложението, където ще представи свой клип.
На около 30 квадратни метра на изложението “LISTE” в Базел ще бъдат показани шест големи асамблажа и пет колажа на Викенти Комитски.
Снимки: Галерия "Сариев"
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..